ispanaklikek.gen.tr https://www.ispanaklikek.gen.tr Ispanaklı Kek, Ispanaklı Kek Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, ispanaklikek.gen.tr Thu, 11 Jul 2013 00:00:00 +0000 Thu, 23 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Çiğ Ispanaklı Börek https://www.ispanaklikek.gen.tr/cig-ispanakli-borek.html Wed, 14 Nov 2018 00:52:59 +0000 Çiğ Ispanaklı Börek, El açması böreklerde iç malzemeler çiğ olarak kullanılabilir. Çünkü elde açılan börek hamurları fırında pişene kadar malzemeler de kolaylıkla pişecektir. Hazır yufkadan hazırlanan börek
Çiğ Ispanaklı Börek, El açması böreklerde iç malzemeler çiğ olarak kullanılabilir. Çünkü elde açılan börek hamurları fırında pişene kadar malzemeler de kolaylıkla pişecektir. Hazır yufkadan hazırlanan börek ile elde açılan böreğin pişme süresi aynı değildir. Yufka kullanılan börekler 25-30 dakikada pişerken elde açılan börekler yaklaşık 45-50 dakikada anca pişer. El açması börek biraz el oyalasada oldukça lezzetidir. İlk defa elde hamur açacakların endişelenmesine gerek yoktur. Bir kaç denemeden sonra pratiklik kazanılacaktır. Çiğ ıspanaklı börek yanında ister ayranla yada çayla servis yapılabilir. 

Çiğ Ispanaklı Börek İçin Gerekli Malzemeler,

Hamuru İçin,
 • 1 kilo un
 • 1 yemek kaşığı tuz
 • Alabildiği kadar ılık su
Hamur Aralarına Sürmek İçin, 
 • 1 paket margarin
 • Sıvı yağ
İç Harç İçin,
 • 1,5 kilo ıspanak 
 • 200 gram beyaz peynir
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 çay bardağı süt
 • 1,5 su bardağı yoğurt
 • 2 adet yumurta
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
Çiğ Ispanaklı BörekÇiğ Ispanaklı Börek Yapılışı, 

Çiğ ıspanaklı börek tarifinde hazırlanan börek hamuru oda sıcaklığında dinleneceği için il önce hamurunun tutulmasında fayda vardır. Bunun için derin bir kasenin içerisine elek yardımıyla un elenir. Unun üzerine tuz serpilerek ortası havuz gibi açılır. Ilık su yavaş yavaş hamurun üzerine dökülür. Bu esnada önce havuzun ortasından başlanarak etraftaki unlar yavaş yavaş alınır ve hamur yoğrulmaya başlanır. Hamur kulak memesi kıvamına ulaşana kadar yoğurmaya devam edilir. Üzerine nemli bir bez örtülerek hamur oda sıcaklığında dinlendirilir. Hamur dinlenirken o esnada iç harç hazırlanır. İç harç için dikkat edilmesi gereken konu ıspanakların çok iyi yıkanmasıdır. Ispanaklar çiğ olarak hazırlanacağı için sadece yaprakları kullanılacaktır. Ayıklanıp yıkanan ıspanaklar yemeklik şekilde doğranır. Doğranan ıspanaklar bir süre soğuk suda bekletilip süzülür ve bu işlem bir kaç defa tekrarlanır. En son süzgece konularak sularının süzülmesi için bir kenarda bekletilir. İç harç için derin bir kase tercih edilir. Kabukları soyulmuş soğanlar kasenin içerisine rendelenir. Üzerine yumurta kırılarak yoğurt, baharatlar ve sıvı yağ ilave edilir. Tüm malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra ıspanaklar da ilave edilir. Ispanaklar çok erimeden tüm malzemeler iyice karıştırılır. Son olarak üzerine peynir ufalanır ve bir kenara alınır. Küçük bir tavada margarin ve sıvı yağ eritilir. 

Dinlenen hamur önce iki eşit parçaya daha sonrada her bir hamur 12 eşit parçaya bölünür. Toplamda 24 adet hamur elde edilir. Hamurlar teker teker yoğrularak yaklaşık 9-10 santim çapında oklava ile açılır. Açılan her hamur üzerine bir kaşık yağ sürülür. 12 adet hamur üst üste gelecek şekilde dizilerek  el yardımıyla yırtılmadan ve koparılmadan açılmaya başlanır. Çiğ ıspanaklı börek için kullanılacak tepsinin tabanı yağlanır. Hazırlanan hamur tepsiye serilir. Daha sonra geri kalan 12 parça hamur için de aynı işlem uygulanır. Bu da böreğin üst katı olacaktır. Tepsideki hamur üzerine iç harç eşit miktarda boca edilir. Üzerine hazırlanan diğer hamur serilir. Hamurlar kenarlardan sıkıştırılarak iç malzemenin dışarıya akması engellenir. Böreğin üzerine tavadaki yağdan bolca sürerek önceden ısıtılmış 180 derecelik fırının en alt katında pişirilir. Tabanı pişen börek daha sonra orta kata alınarak bu sefer üzerinin pişmesi için beklenir. Üzeri kızaran börek fırından alınır ve ılınması için oda sıcaklığında bekletilir. İstenilen şekillerde kesilerek sıcak olarak servis yapılır. Çiğ ıspanaklı börek hazır.

Afiyet Olsun

]]>
Ispanaklı Pasta https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-pasta.html Wed, 14 Nov 2018 07:58:54 +0000 Ispanaklı Pasta, Ispanaklı pasta Türk mutfağında geç keşfedilmiş olağanüstü lezzetlerdir biridir. Görüntüsü ile antep fıstığını andıran ıspanaklı pastanın yapımı oldukça kolay ve maliyeti de oldukça düşükt Ispanaklı Pasta, Ispanaklı pasta Türk mutfağında geç keşfedilmiş olağanüstü lezzetlerdir biridir. Görüntüsü ile antep fıstığını andıran ıspanaklı pastanın yapımı oldukça kolay ve maliyeti de oldukça düşüktür. Ispanaklı pasta her yaştan insanın damak tadına hitap eden oldukça hafif bir yiyecektir. 

Ispanaklı Pasta İçin Gerekli Malzemeler

 • Bir su bardağı süt
 • Bir su bardağı sıvı yağ
 • Üç adet yumurta
 • Bir paket vanilya
 • Bir paket kabartma tozu
 • Yarım kilo ıspanak
 • Bir su bardağı toz şeker
 • Aldığı kadar un
Üzeri için,
 • Bir paket sade krem şanti
 • Bir çay bardağı süt
 • Dövülmüş ceviz veya fındık
Ispanaklı PastaIspanaklı Pasta Yapılışı

Öncelikle ıspanaklar sap kısımlarından temizlenir ve sadece yaprakları alınır. Açıklanan ıspanaklar iyice yıkanarak suyu süzülür. Ardından orta boy bir tencere içinde hiçbir şey eklenmeden ıspanaklar suyunu çekinceye kadar pişirilir. İyice pişen ıspanaklar rondo ile ezilir ve  püre haline getirilir. Bu şekilde hazırlanan ıspanaktan bir su bardağı püre çıkmaktadır. Ardından derin bir kap içerisinde yumurta ve şeker blender ile iyice çırpılır. Köpük haline gelinceye kadar çırpılan yumurta ve şekerin üzerine sırası ile sıvı yağ, süt ve püre halindeki ıspanaklar eklenir. Malzemelerin eklenmesi sırasında da karıştırma işlemine devam edilir. Son olarak vanilya ve kabartma tozu eklenir ve üzerine un eklenerek iyice karıştırılır. Akışkan bir kıvam alan pasta hamuru yağlanmış fırın tepsisine dökülür. 180 derece fırında yaklaşık yarım saat pişirilen pastamız fırından çıkarılır ve bir müddet soğumaya bırakılır. Pastanın soğuması sırasında krem şanti bir çay bardağı süt ile hazırlanır ve kıvamını alması için buzdolabına konur. Soğuyan pasta ip yardımıyla ortadan ikiye bölünür. Krem şanti pastanın orta tabanına her yerine gelecek şekilde sürülür. Ardından böldüğümüz üst kısım kapatılır ve yine krem şanti pastanın her yerine iyice sürülür. Son olarak pastamız ceviz ve fındık ile süslenerek servis edilir.

 Afiyet olsun.
]]>
Fırında Ispanaklı Yumurta https://www.ispanaklikek.gen.tr/firinda-ispanakli-yumurta.html Wed, 14 Nov 2018 09:04:38 +0000 Fırında Ispanaklı Yumurta, ıspanaklı yumurta tavada pişirilerek yapıldığı gibi, aynı zamanda fırında da hazırlanabilmektedir. Ispanak her mevsim kolaylıkla bulunabilen yeşil yapraklı ve çok faydalı olan bir sebzedir. Özelli Fırında Ispanaklı Yumurta, ıspanaklı yumurta tavada pişirilerek yapıldığı gibi, aynı zamanda fırında da hazırlanabilmektedir. Ispanak her mevsim kolaylıkla bulunabilen yeşil yapraklı ve çok faydalı olan bir sebzedir. Özellikle demir açısından zengin olan ıspanak sağlık için oldukça önemli olan besin maddesidir. Büyük küçük herkesin severek tükettiği yeşil yapraklı sebzedir. Ispanak yemeğinin dışında, böreklerde, kekte, çöreklerde, pidede en sık kullanılan sebzedir. Ispanak en basit ve kolaylıkla hazırlanan yemektir. Çünkü pişme süresi diğer yemeklere göre çok daha kısadır. Bunun için çalışan hanımlar için en kolay hazırlanan akşam yemeklerinden birisidir. Ispanaklı yumurta hem çok besleyici hem de görselliği açısından göze hitap eden nefis lezzetli bir yemektir. Ispanaklı yumurtayı ocağın üzerinde pişirmek yerine fırında pişirmeye ne dersiniz

Fırında Ispanaklı Yumurta İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 1 kilo taze kuzu ıspanak
 • 3 adet kuru soğan
 • 6 adet yumurta
 • Sıvı yağ
 • Yeterli oranda tuz
 • Karabiber
Fırında Ispanaklı YumurtaFırında Ispanaklı Yumurtanın Hazırlanışı, ilk önce taze kuzu ıspanakları ayıklayalım ve temizleninceye kadar bol su ile yıkayalım. Yıkadığımız ıspanakları geniş bir kabın içerisine alalım. Daha sonra acılık veren o yeşil suyunu çıkarmak için ıspanakların üstünü geçecek kadar kaynamış sıcak suyu dökelim. Ispanakları alt üst edip çökmesini sağlayalım. Kaynamış suyun içinde ıspanaklar yaklaşık 15-20 dakika kadar bekletelim. Ardından ıspanakları süzerek süzgecin içerisine alalım ve soğumaya bırakalım. Bu arada kuru soğanların kabuklarını soyalım ve yemeklik olacak şekilde doğrayalım. Geniş bir tavanın içine sıvı yağı koyalım ve doğranmış kuru soğanları kavuralım. Sönmüş olan ıspanakları avuç içine alıp sıktıktan sonra küçük şekilde doğrayalım. Tavada kavrulan soğanların içine ilave ederek bir müddet daha kavuralım. Sonra tuzunu ve karabiberini ilave edelim, daha sonra yuvarlak fırın tepsisinin içerisine dökelim. Kaşık ile bastırarak yumurtalar için çukurlar oluşturalım. Açtığımız bu çukurlara yumurtaları kıralım ve üzerine karabiber ile tuz serpelim. Fırını 180 dereceye ayarladıktan sonra yumurtalar pişinceye kadar bekleyelim. Ispanaklı yumurta fırından çıktıktan sonra sıcak olarak servis yapalım. Afiyet olsun.
]]>
Ispanaklı Makarna https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-makarna.html Wed, 14 Nov 2018 15:54:17 +0000 Ispanaklı makarna; makarna tek başına bile herkes tarafından ilgi gören ve vazgeçilemeyen bir yemektir. Birde içerisine ıspanak eklenir ise vazgeçilmezlik ozaman tam olur. Ispanaklı makarna hem eşsiz bir lezzette sahiptir hemde tam Ispanaklı makarna; makarna tek başına bile herkes tarafından ilgi gören ve vazgeçilemeyen bir yemektir. Birde içerisine ıspanak eklenir ise vazgeçilmezlik ozaman tam olur. Ispanaklı makarna hem eşsiz bir lezzette sahiptir hemde tam bir vitamin deposudur.
Ispanak sevmeyen ve tüketemeyenler için ıspanaklı makarna, tam bir ıspanak sevdirme yöntemidir . Ispanaklı makarna, kalori olarak normal ve soslu makarnaya göre daha besleyici ve kalori olarak daha düşüktür. Ispanaklı makarna lif olarak yüksek bir mineral grubundandır. Ispanaklı makarna içerisinde bulunan demir, çinko, sodyum ve mineraller grubu bakımından oldukça zengindir. Ispanaklı makarna içerdiği yüksek vitaminler sayesinde besleyici özelliği çok yüksektir.

Ispanaklı makarna, özellikle şeker hastalarının kurtarıcısıdır. Şeker hastaları ıspanaklı makarnayı rahatlıkla tüketebilir. Sindirimi kolay olan ıspanaklı makarna mide için rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Mide sindiriminde parçalanması en kolay bir yemektir ıspanaklı makarna. Ispanaklı makarna şişkinlik yapmaz ve rahatlık verir. Protein olarak yüksek oranda olan ıspanaklı makarna diğer yapanlar için son derece önemli bir yemektir. Ispanaklı makarna özellikle kemik gelişimi olan çocuklara ve bağırsak sıkıntısı olan kişilerin tüketmesinde fayda vardır. Ispanaklı makarna demir eksikliği ve anemi hastalarına çok iyi gelir. 

Ispanaklı MakarnaIspanaklı makarna için gerekli malzemeler; 
 • Yarım kilo ıspanak
 • 1 paket kıvırcık makarna 
 • 1 açay bardağı zeytin yağı
 • 2 adet soğan
 • 1 çay kaşığı tuz 
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 paket hazır çiğ krema 

Ispanaklı makarna yapılış tarifi ; 

Ispanaklar yıkanıp doğrandıktan sonra haşlanır. Başlanan ıspanak dinlendirilir. Makarna orta ateşte 8 dakika haşlanır. Makarna başlandıktan sonra süzülür. Orta ateşte küp küp doğranan doğanlar zeytin yağı ile kavurulur içerisine ıspanaklar ve baharatlar eklenir. Kavrulan ıspanaklar içerisine hazır çiğ krema ilave edilir ve iyice harmanlanır. Harmanlanan karışım içerisine makarna ilave edilir ve karıştırılır. 10 dakika dinlenen ıspanaklı makarna servise hazır olur. 

 Afiyet Olsun. .
]]>
Ispanaklı Sigara Böreği https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-sigara-boregi.html Thu, 15 Nov 2018 11:04:41 +0000 Ispanaklı Sigara Böreği, sigara böreği istenilen iç harç kullanılarak hazırlanabilir. İster kıymalı, ister peynirli ,ister patatesli şekilde tercih edilebilir. Ispanaklı sigara böreği de bunlardan bir tanesidir. Sigara böreği Ispanaklı Sigara Böreği, sigara böreği istenilen iç harç kullanılarak hazırlanabilir. İster kıymalı, ister peynirli ,ister patatesli şekilde tercih edilebilir. Ispanaklı sigara böreği de bunlardan bir tanesidir. Sigara böreği genellikle sabah kahvaltılarında sıklıkla tüketilir. Ayrıca özel davetlerde, doğum günü ve çay partilerinde misafirlere rahtlıkla sunulabilir. Ayrıca ana yemek öncesi ara sıcak olarak da tercih edilir. Yediden yetmişe herkesin severek tükettiği börek çeşitlerinden bir tanesidir. Yapımı ve hazırlaması oldukça kolaydır. Çok fazla el oyalamaz. Pişirme süresi dahil toplamda yarım saatlik süre içerisinde sofralarda yerini alır. 

Ispanaklı Sigara Böreği İçin Gerekli Malzemeler
 • 5 adet hazır yufka
İç Harç İçin
 • 1 kilo ıspanak 
 • 2 adet kuru soğan
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • 2-3 yemek kaşığı sıvı yağ
Kızartmak İçin
 • Sıvı yağ
Ispanaklı Sigara BöreğiIspanaklı Sigara Böreği Yapılışı

Ispanaklı sigara böreği yapılışı için öncelikli olarak iç harç hazırlanır. Ispanakların yaprakları ve sapları tek tek yıkanır. Daha sonra ıspanaklar saplarından ayrılarak börek yapımı için sadece yaprakları ince ince doğranır. Doğranan ıspanaklar bir süre temiz suda bekletilip süzülerek suyu bu şekilde bir kaç defa değiştirilir. En son süzgece konularak sularının süzülmesi için bir kenarda bekletilir. O esnada kabukları soyulmuş soğanlar yemeklik şekilde doğranır. Derin bir tencereye bir miktar yağ konularak yağ iyice kızdırılır ve tencerenin içerisine soğanlar ilave edilir. Soğanlar yumuşayınca salça ilave edilir. Salça bir süre kavrulduktan sonra tencereye ıspanaklar da ilave edilerek ıspanakların pişirilir. Bir süre sonra ıspanaklar sularını salacaktır. Ispanaklar tekrar sularını çekince içerisine baharatlar ilave edilerek tencere ocaktan alınır. Ispanakların soğuması için bir süre oda sıcaklığında bekletilir. Yufkalar tek kat halinde üst üste düz bir zemine serilir. tüm yufkalar 8 eşit parçaya bölünerek toplamda 40 parça yufka elde edilir. Yufkaların geniş kısımlarına ıspanaklı iç harçtan konur ve yufkalar iç kısma doğru rulo böreği sarıyormuş gibi sarılır. Her bir yufka için aynı işlem tekrarlanır. Daha sonra ıspanaklı sigara böreğini pişirmek için geniş bir tavaya bir miktar sıvı yağ konulur. Yağın iyice kızdığından emin olduktan sonra hazırlanan börekler teker teker yağa atılarak kızartılmaya başlanır. Böreklerin yağ çekmemesi için piştikten sonra havlu kağıt serili tabağa alınması tavsiye edilir. Yağını havlu kağıda bırakan ıspanaklı sigara börekleri daha sonra temiz bir servis tabağına alınarak sıcak olarak sunum yapılır. 

 Afiyet Olsun.

]]>
Ispanaklı Çorba https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-corba.html Thu, 15 Nov 2018 13:33:02 +0000 Ispanaklı çorba, Mis gibi dumanı üzerinde ıspanaklı çorba sağlığımız bakımından tam bir vitamin deposudur. Ispanaklı çorba geçmişten günümüze gelen lezzetler arasındadır. Sanıyorum aramızda içmeyen yoktur. Terbiyesi v Ispanaklı çorba, Mis gibi dumanı üzerinde ıspanaklı çorba sağlığımız bakımından tam bir vitamin deposudur. Ispanaklı çorba geçmişten günümüze gelen lezzetler arasındadır. Sanıyorum aramızda içmeyen yoktur. Terbiyesi ve içeriği sebebiyle hasta kişilere yapılıp içilir ise iyi gelecektir. Sizde öğlen yemeklerinde yada akşam yemeklerinde ıspanaklı çorba tüketerek bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebilirsiniz. Bu çorbayı bebeklerinize bir çocuklarınıza gönül rahatlığıyla yedirebilirsiniz. Ispanaklı çorba yapım aşaması ayrıntılı gözükse de aslıda pratik ve kolaydır. Ispanaklı çorba yapımı aşamalarına geçelim. 

Ispanaklı çorba için gerekli malzemeler,  
 • 2 bağ ıspanak,
 • 1 adet havuç,
 • 3 çorba kaşığı sıvı yağ,
 • 3 çorba kaşığı yoğurt,
 • 2 çorba kaşığı un,
 • Yarım limon suyu,
 • 1 adet sarımsak,
 • 2 kaşık tereyağı,
 • kırmızı toz biber ve tuz
Ispanaklı ÇorbaIspanaklı çorba hazırlanışı, 

Tencerenin içerisine bir miktar sıvı yağ koyup rendelediğiniz havuçları kavurun. Havuçlar kavrulana kadar ıspanakları ayıklayıp küçük küçük doğrayın. Sotelediğiniz havucun içerisine ıspanakları ve ezilmiş 1 adet sarımsağı ilave edip karıştırın. İçerisine yeteri miktarda tuz ilave ettiğiniz ıspanakların üzerine yarısı kadar su koyup kapağını kapatarak pişirmeye bırakın. Normal bir kase içerisine 1 adet yumurta sarısını, 3 çorba kaşığı yoğurt, 2 çorba kaşığı un, yarım limon suyu ekleyip iyice çırpın. Bu karışım ıspanak çorbasının terbiyesidir. İyice yumuşamış ve pişmiş olan ıspanağın suyundan 1 kepçe alıp terbiyenin içerisine koyun ve güzelce karıştırın. Sonrasında terbiyeyi kaynamakta olan tencerenin içine azar azar dökün bu esnada tencereyi hızlı karıştırın. Eğer hızlı karıştırmazsanız terbiyeniz içerisindeki yoğurttan dolayı kesilebilir. Bu yemeğinizin akıbeti için hiç iyi olmaz. Hızlı karıştırırsanız bir sorun yaşamazsınız. Kaynadıktan sonra karıştırmanıza gerek yoktur. Teflon bir tavanın içerisine 2 kaşık tereyağı ve kırmızı toz biberi ekleyin ve ocakta pişirin. Bu sosu hazır olan ıspanaklı çorbanın üzerine gezdirin. Ispanaklı çorbayı kaseye alarak sıcak servis ediniz. 

Şimdiden afiyet olsun.
]]>
Ispanaklı Börek Hamuru https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-borek-hamuru.html Thu, 15 Nov 2018 15:57:06 +0000 Ispanaklı Börek Hamuru, Çayın yanında en güzel giden ve harika lezzeti ile Türk mutfağında birinci sırasında yer alan börekler, bugüne kadar her çeşidiyle birçok misafiri ağırlayıp ve birçok sofrada ara sıcak olarak Ispanaklı Börek Hamuru, Çayın yanında en güzel giden ve harika lezzeti ile Türk mutfağında birinci sırasında yer alan börekler, bugüne kadar her çeşidiyle birçok misafiri ağırlayıp ve birçok sofrada ara sıcak olarak yer almıştır. Bu börekler arasında böreklerin en lezzetli çeşidi olduğunu düşündüğüm ıspanaklı börek, birçok kişi tarafından oldukça çok sevilir. Ancak hamurunun yapılışı pek bilinmediği için hazır yufka ile yapılması tercih edilir. Fakat sizde takdir edersiniz ki elde yoğurduğunuz hamurdan açtığınız yufkanın tadına satın aldığınız hazır yufkalar asla uymaz. Sizde yapacağınız bir çok börek çeşidinde ve ıspanaklı börek yaparken hazır yufka kullanmak yerine böreğin daha lezzetli ve hijyenik olması bakımından evde açacağınız yufkaları kullanmak istiyorsanız, sizlerle paylaşacağım ıspanaklı börek hamuru yapılışını mutlaka deneyin. Gönül rahatlığı ile sizlere önerebileceğim ve denediğinizde sizi kesinlikle memnun edecek olan ıspanaklı börek hamuru tarifi, işinizi oldukça kolaylaştıracak. Ispanaklı börek yaparken verdiğiniz emeğe değmesini istiyorsanız, böreğin hamurunu kendiniz yoğurmayı tercih edin ve sizlere önereceğim bu ıspanaklı börek hamuru tarifine sadık olmaya çalışın. Ispanaklı börek hamuru yoğururken böreğinizi daha lezzetli hale getirecek olan püf noktalarını atlamadan yaptığınız takdirde böreğiniz daha da tatlanır ve beğenileri artar. Elde açtığınız yufkalardan hazırlamış olduğumuz ıspanaklı böreği fırına sürmeden evvel üzerini streç film ile kaplayıp yaklaşık bir saat kadar buzdolabında dinlendiğiniz takdirde  böreğinizin tadına doyum olmaz ve hamuru elde yoğurduğunuza değer lezzette olur.  Ispanaklı börek hamurunu hazırlamaya başlayalım. Haydi kolay gelsin hanımlar...

Ispanaklı Börek HamuruIspanaklı börek hamuru tarifi:

Malzemeler:
 • 1 su bardağı ılık süt
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 2 adet yumurta
 • Yarım paket yaş maya
 • Yarım su bardağı sıvı yağ
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • Alabildiği kadar un
Ispanaklı börek hamuru hazırlanışı: 

Öncelikle yarım paket yaş mayayı bir kasenin içerisinde bir fincan ılık su ve 1 tatlı kaşığı toz şeker ile birlikte eritin. Daha sonra geniş bir yoğurma tenceresinin içerisinde unu eleyin ve ortasını havuz biçiminde açın. Unun ortasına tuz, yumurta, süt ve sıvı yağı ilave edilip ortada karıştırın ve yavaş yavaş yan kısımlardan alarak orta sertlikte bir hamur elde edin. Yoğurduğunuz hamurun kolay açılması için üzerini temiz bir bez ile örtüp yaklaşık 20 dakika kadar dinlendirin. İşte bu kadar kolay. Bu yoğurduğunuz hamuru ıspanaklı iç harç ile birleştirerek harika börekler yapıp sevdiklerinize sunabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Ispanaklı Tatlı https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-tatli.html Fri, 16 Nov 2018 05:45:22 +0000 Ispanaklı tatlı, ıspanakla tatlı tarifleri pek bağdaştırılmasa da, ıspanak kullanılarak farklı tatlı tarifleri hazırlamak mümkündür. Ispanağı özellikle kışın mutfaklarından eksik etmeyen kişiler yemek yapımından Ispanaklı tatlı, ıspanakla tatlı tarifleri pek bağdaştırılmasa da, ıspanak kullanılarak farklı tatlı tarifleri hazırlamak mümkündür. Ispanağı özellikle kışın mutfaklarından eksik etmeyen kişiler yemek yapımından ayırdığı birkaç dal ıspanakla harika bir tatlı hazırlayabilir. Muhallebiyle buluşturulan ıspanak özellikle çocukların favori tatlıları arasındadır. Okul dönüşü ya da bir ödül olarak çocuğa bir dilim ıspanaklı tatlı verilebilir. Daha önce defalarca denenmiş ve tam puan almış ıspanaklı tatlı tarifini sizde evinizde çocuklarınıza, eşinize, misafirlerine görül rahatlığıyla ikram edebilirsiniz, tatlı sayesinde evin yıldızı siz olabilirsiniz. Ispanaklı tatlı nasıl yapılıyor, hangi malzemeler kullanılarak yapılıyor, gelin hep birlikte hazırlayalım...

Ispanaklı tatlı için gerekli malzemeler
 • 10 yaprak ıspanak
 • Yarım su bardağı su
 • 1.5 su bardağı irmik
 • 6 su bardağı süt
 • 1.5 su bardağı toz şeker
 • 1 çorba kaşığı margarin
 • 1 tane vanilya
Muhallebisi için
 • 1 tane yumurta sarısı
 • 1 tatlı kaşığı vanilya
 • 2 su bardağı süt
 • 2 çorba kaşığı mısır nişastası
 • 2 çorba kaşığı un
 • Yarım su bardağı toz şeker
Ispanaklı TatlıIspanaklı tatlı hazırlanışı

Ispanaklı tatlı için kullanılacak olan ıspanak yaprakları bol suyun altında birkaç el yıkanır. Ispanak çok çamurlu bir bitki olduğundan hijyenik şekilde yıkanması gerekir. Ispanak yaprakları yıkandıktan sonra uygun bir tencerenin içine alınır ve üzerine yarım su bardağı su eklenerek haşlanır. Ispanaklar iyice yumuşadıktan sonra süzülerek tencereden alınır. Blender yardımıyla püre kıvamına getirilerek, soğumaya bırakılır.

Uygun bir tencerenin içine tatlının tabanı için süt, irmik, toz şeker alınarak karıştırılır. Ocağın altı orta hararette açılarak karışım göz göz olana kadar devamlı karıştırılır. Kaynamaya başlayınca içine ezilmiş ıspanaklar eklenir ve bir iki el daha karıştırılır. Ispanaklı tatlı ocaktan alınarak içine vanilya ve margarin eklenir. İyice koyulaşan karışım mikser ile bir iki dakika kadar çırpılarak bırakılır.

Muhallebisi için toz şeker, süt, mısır nişastası, un, yumurta sarısı uygun olan bir tencerenin içinde buluşturulur. Orta hararetli ocakta devamlı karıştırılarak pişirilir. Koyulaşan muhallebi bir taşım kaynatıldıktan sonra ocaktan alınıp, mikserle birkaç dakika daha çırpılır.

Uygun bir tepsinin içine ilk önce ıspanaklı harç dökülerek yayılır. Üzerine sonradan hazırlanan muhallebi dökülür ve düzgün bir şekilde yayılır. Ispanaklı tatlı 5-10 dakika soğutulduktan sonra üzeri strech folyoyla kapatılarak buzdolabına alınır. Ispanaklı tatlı hazır. Buzdolabında 2-3 saat bekletildikten sonra tercihe bağlı olarak, meyve parçacıkları, çikolata parrçacıkları, ceviz, fındık gibi malzemelerle süslenerek servise sunulur. Afiyet olsun.
]]>
Ispanaklı Rulo Pasta https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-rulo-pasta.html Fri, 16 Nov 2018 06:07:59 +0000 Ispanaklı Rulo Pasta, Ispanak çok faydalı fakat herkes tarafından sevilmeyen bir sebzedir. Ispanak dendiğinde de akla ilk yemekler gelir ama ıspanak pasta ve kek tariflerinde de sık sık kullanılmaktadır. Ispanak kulla
Ispanaklı Rulo Pasta, Ispanak çok faydalı fakat herkes tarafından sevilmeyen bir sebzedir. Ispanak dendiğinde de akla ilk yemekler gelir ama ıspanak pasta ve kek tariflerinde de sık sık kullanılmaktadır. Ispanak kullanıldığı pastaya keke hem güzel bir renk hemde güzel bir tat vermektedir. Ispanak pastalara keklere kullanılarak ıspanak sevmeyen insanlara kolayca sevdirilebilir. Hem ıspanak gibi faydalı bir besini tüketmek hemde pastalara tat katmak için ıspanaklı rulo pastayı ailenize misafirlerinize gönül rahatlığıyla yapıp servis edebilirsiniz.

Ispanaklı Rulo Pasta Keki İçin Malzemeler
 • 3 adet yumurta
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı ıspanak püresi
 • 3 yemek kaşığı su
 • 1,5 su bardağı un
 • Yarım paket kabartma tozu
 • 1 çimdik tuz
Ispanaklı Rulo Pasta İçin Krema Malzemeleri
 • 2 su bardağı süt
 • 1 yemek kaşığı tepeleme un
 • 1 yemek kaşığı kadar silme nişasta
 • 3 yemek kaşığı toz şeker
 • Yarım paket krem şanti
Ispanaklı Rulo PastaIspanaklı Rulo Pasta Yapılışı

İlk önce malzemeleri karıştırmak için geniş bir kap alıp kabın içerisine un, tuz, kabartma tozu ve tuzu ekleyerek hepsini güzelce karıştıralım. Karışan harcı tezgah üzerine koyarak bekletelim. Daha sonrasında derin bir tencereye su koyup olan ıspanakları suyun içerisine atarak bir süre ıspanakları haşlayalım. Haşlanan ıspanakların suyunu sıktıktan sonra robottan geçirip püre haline getirelim. Robot yoksa çatalla ezerek de püre haline getirilebilir. Başka bir kap alalım ve o kabın içerisine yumurta ve toz şekeri ekleyerek mikser yardımı ile şeker yumurtaların içerisinde eriyinceye kadar iyice çırpalım. Daha sonra çırpılmış olan bu karışıma püre haline getirilmiş ıspanakları ve suyu ekleyerek karıştıralım. Bu karışımın içerisine tezgahta bekleyen unlu karışımı da ekleyerek mikserin düşük devri ile çırpalım. Dikdörtgen büyük bir fırın tepsisi alalım ve altına tepsi boyutunda yağlı kağıt serelim. Bu yağlı kağıdın üzerine hazırlanan ıspanaklı rulo pasta hamurunu dökelim ve tepsiye eşit miktarda yayalım. Ispanaklı rulo pasta hamuru olan tepsiyi önceden 170 derecede ısıtılmış fırına koyup 15 dakika kadar pişirelim. 

Yaklaşık 15 dakika piştikten sonra ıspanaklı rulo pasta kekini fırından çıkarıp yağlı kağıt ile birlikte rulo şeklinde saralım ve üzerine hafif nemli bir bez örtüp tezgahta soğumaya bırakalım. Ispanaklı rulo pastanın keki soğurken kremayı hazırlamaya başlayalım. bir orta boy tencerenin içerisine sütü, unu, nişastayı ve toz şekeri ekleyerek tencereyi ateş üzerine alıp sürekli karıştırarak muhallebi kıvamını almasını sağlayalım. Muhallebi kıvamına geldikten sonra tezgaha alıp yaklaşık 2-3 dakika daha karıştırarak tezgahta soğuması için bekletelim. Ispanaklı rulo pasta kreması soğuyunca içerisine toz krem şanti ekleyerek mikser ile 3 dakika kadar çırpalım ve pürüzsüz bir kıvam olmasını sağlayalım. Tezgahta soğuyan ıspanaklı rulo pasta kekini tezgahta yavaşça açalım ve içerisine hazır olan kremayı güzelce yayalım. İsteğe göre içerisine muz vs. meyveler koyalım ve sonra rulo şeklinde tekrar saralım. Ispanaklı rulo pastamızı sarılmış şekilde 3-4 saat buzdolabında beklettikten sonra dilimleyip servis edelim. Afiyet olsun.
]]>
Ispanaklı Çıtır Börek https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-citir-borek.html Fri, 16 Nov 2018 22:21:41 +0000 Ispanaklı çıtır börek, mutlaka denemeniz gereken bir börek tarifi. Ispanaklı, peynirli, patatesli ve istediğiniz bütün börek içlerini rahatlıkla koyabileceğiniz bir börek. İçine koyduğunuz sebzeler vitamin ve mineral açıs Ispanaklı çıtır börek, mutlaka denemeniz gereken bir börek tarifi. Ispanaklı, peynirli, patatesli ve istediğiniz bütün börek içlerini rahatlıkla koyabileceğiniz bir börek. İçine koyduğunuz sebzeler vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olduğu için çocuklarınıza güvenle verebilirsiniz. Yerken çıtır çıtır yufkası arasında muhteşem bir içte sizi yerken büyüyecektir. Oldukça le bu böreği sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Altın günlerinde veya komşu ziyaretlerinde bulundurabilirsiniz. Çocuklarınızın  okul arasında verebileceğiniz doğal ve basit bu börek bir o kadar da doyurucudur. Az bir zahmetle hazırlayıp sunabilecek bu tat 5 çaylarının da vazgeçilmez tercihler arasında yer alacaktır. Gelin bu güzel tarifi sizleri daha fazla bekletmeden paylaşalım. Şimdiden afiyet olsun 

Ispanaklı çıtır börek için gerekli olan malzemeler:
 • 6 adet yufka
Sosu için 
 • 1 su bardağı sıvı yağı
 • 4 yemek kaşığı un
 • 1 yemek kaşığı
İçi için 
 • 500 gram ıspanak
 • 1 adet soğan
 • 1 tatlı kaşığı salça
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağı
Üzeri için
 • 1 yumurta sarısı
 • Biraz susam
Ispanaklı Çıtır BörekIspanaklı çıtır börek yapılışı:

İçi hazırlamak için soğanı ince ince doğrayıp sıvı yağda kavurun. Kavurduktan sonra üzerine salçayı ilave edip biraz karıştırın. Diğer taraftan iyice yıkayıp doğradığınız orta kalınlıktaki ıspanakları süzün ve içine ilave edin. Beraber biraz kavurduktan sonra içine tuzunu ilave edip kısık ateşte ağzını kapatarak suyunu salıp çekene kadar pişirin. Sosu için ayrı bir taraftan bir kabın içine sıvı yağı, unu ve sirkeyi koyup karıştırın. Bir adet yufkayı düz bir zemin üzerine serin. Yufkanın yarısına bir fırça yardımıyla hazırladığınız sostan sürün. Yufkanın diğer yarısını sosu sürdüğünüz tarafın üzerine kapatın. Sonra kapattığınız tarafın üzerine hazırladığınız sostan sürün. Yufkanın bir kenarına ıspanaklı harçtan koyup sıkıca rulo şeklinde sarın. Rulo şeklinde sardığınız yufkaları 3-4 parmak genişliğinde kesin. Kestiğinizde rulo börekleri yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine dizin. Üzerine yumurta sarısı sürüp susam veya çörek otu serpiştirin. Hazırladığınız ıspanaklı çıtır böreklerinizi önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirin. Ispanaklı çıtır böreğiniz yemeğe hazır. Hepinize afiyet olsun...

]]>
Yufkadan Ispanaklı Börek https://www.ispanaklikek.gen.tr/yufkadan-ispanakli-borek.html Sat, 17 Nov 2018 22:20:50 +0000 Yufkadan ıspanaklı börek, ıspanak sevenler için büyük bir lezzettir. Börek çeşitleri arasında sevilen ve beğenilen bir yere sahiptir. Yufkadan ıspanaklı börek sağlık açısından da oldukça vücuda faydalıdır. Kişi vücud Yufkadan ıspanaklı börek, ıspanak sevenler için büyük bir lezzettir. Börek çeşitleri arasında sevilen ve beğenilen bir yere sahiptir. Yufkadan ıspanaklı börek sağlık açısından da oldukça vücuda faydalıdır. Kişi vücudunda demir eksikliği tedavisine oldukça faydalıdır. Üstelik ıspanak besin değerlerinin yüksek olduğu bilinmektedir. Bu nedenle ıspanak sevmeyen çocuklar için börek lezzetiyle ıspanağı buluşturmak akıllıca bir fikirdir. Börek lezzetinde ıspanağı çoğu çocuk algılamadan yemektedir ve fayda görmektedir. Yufkadan ıspanaklı börek sabah kahvaltılarında da değişiklik amacıyla tüketilmektedir. Sabah yanı sıra öğlen ve akşam çaylarında da tüketilmektedir. Açlık yatıştırır ve doyurucu özelliğe sahiptir.

Yufkadan ıspanaklı börek için gerekli olan malzemeler:
 • 4 yufka
Harcı için 
 • 1 kilo ıspanak
 • 1 orta boy soğan
Sosu için 
 • 2 yumurta
 • 2 su bardağı yoğurt
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
Üzeri için 
 • 1 yumurta sarısı
 • 2 tatlı kaşığı susam
 • 2 tatlı kaşığı çörek otu
Yufkadan Ispanaklı BörekYufkadan ıspanaklı börek yapılışı:

Öncelikle kuru soğanı orta boy bir tencereye doğrayarak bir miktar sıvı yağ pembeleşene kadar kavurun. Bu arada ıspanağı küçük küçük doğrayın ve bolca yıkayın. Soğan pembeleşince ıspanakları içine ilave edin ve beraber kavurun. Tencerenin kapağını kapatarak ıspanağın kendi suyu ile 10 dakika pişmesine izin verin. Sonrasında ocağın altını kapatın.

Orta boy bir kap içerisine yumurtaları kırın ve üzerine yoğurdu ilave edin iyice çırpın ve sıvı yağı ilave edin. Sonrasında koyu bir ayran kıvamı alana kadar çırpın. Böylelikle sos hazır demektir.

Öncelikle fırın tepsisini alıyoruz ve tepsinin dibine 2 çay kaşığı sıvı yağı iyice yayın. Börekler tepsi dibine yapışmasın. Yağlanan tepsi üzerine 1 tane yufka serin ve üzerine kaşık yardımı ile harcı serpiştirin sonrasında ıspanak harcını bir miktar yufka üzerine yayın. Sonra diğer bir yufka ile ıspanak harcının üzerini kapatacak şekilde tekrar serin ve sosu serpiştirin. Sonrasında ıspanak harcından biraz daha yufka üzerine yayılır. Üçüncü yufka ile tekrar harcın üzeri kapatılır ve tekrar yufka üzerine sos serpiştirilir. Son kat için ıspanak harcı son kez serilir ve yufka ile üzeri kapatılır. Şeklinin göze hitap etmesine dikkat etmelisiniz. Tüm işlem bittikten sonra böreğin üzerine bir fırça yardımı ile yumurta sarısı sürülür. Sonra çörek otu ve susam serpiştirilir. Yufkadan ıspanaklı böreğin tüm işlemleri bitmiştir. Şimdi ise önceden ısıtılmış 180 derecelik fırına börek sürülerek yarım saat pişirilir. Pişen börek 5 dakika dinlendirildikten sonra servise hazırdır. Yufkadan ıspanaklı böreği servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Patatesli Ispanaklı Börek https://www.ispanaklikek.gen.tr/patatesli-ispanakli-borek.html Sun, 18 Nov 2018 00:54:01 +0000 Patatesli ıspanaklı börek, Bu tarifimi diğer tarifleri göre farklıdır. Genelde ıspanaklı böreği ayrı patatesli böreği ayrı yaparız. Bu tarifte patates ve ıspanağı bir arada göreceksiniz. Patatesli ıspanaklı börek her 2 s Patatesli ıspanaklı börek, Bu tarifimi diğer tarifleri göre farklıdır. Genelde ıspanaklı böreği ayrı patatesli böreği ayrı yaparız. Bu tarifte patates ve ıspanağı bir arada göreceksiniz. Patatesli ıspanaklı börek her 2 sebzenin bir araya getirilmesiyle muhteşem bir lezzete dönüşmüştür. İçi yumuşacık dışı çıtır çıtır nar gibi kızarmış bu böreğe eminim kimse hayır diyemez. Çocukları ıspanak yemeyen ve bu durumdan şikayet eden anneler için bu tarif kurtarıcı bir lezzettir. Sizde patatesli ıspanaklı börek yaparak kahvaltı sofranızı zenginleştirebilir, çay saatlerinizde misafirlerinize ikram olarak sunabilirsiniz. İddia ediyoruz bu tarifin yapılışını dostlarınız sizden isteyecektir. Şimdi patatesli ıspanaklı böreğin yapılışına hep birlikte geçelim. 

Patatesli ıspanaklı börek için gerekli malzemeler
 • 6 adet hazır yufka,
 • 4 adet orta boy patates,
 • 2 bal ıspanak, 
 • 3 adet soğan,
 • 2 yemek kaşığı salça,
 • Süt,
 • 2 Yumurta,
 • Sirke,
 • Sıvı yağ, karabiber, kekik, pul biber ve tuz,
Patatesli Ispanaklı BörekPatatesli ıspanaklı börek yapılışı

Böreğimizin yapılışını ilk önce patatesleri haşlayarak başlayabiliriz. Ocağa koyduğunuz tencerenin içerisine su ve patatesleri koyun. Yumuşayıncaya kadar haşlayın. Bu esnada ıspanağı ayıklayın ve yemeklik şeklinde doğrayın. Ispanakları temiz bir şekilde yıkamaya, içerisinde toprak ve kum bırakmamaya özen gösterin. Ocağa aldığınız tencere içerisine bir miktar sıvı yağ koyup kabuklarını soyduğunuz soğanları tencerenin içerisine küçük küçük doğrayın. Ocakta ara ara karıştırarak soğanları kavurun. Soğanlar kavrulduktan sonra içerisine salça koyup tekrar karıştırın. İç harcın baharatlarını karabiber, kekik, pul biber ve yeteri miktarda tuz ekleyin. Haşlanan patateslerin kabuklarını soyduktan sonra püre haline getirin. 

Patatesleri püre haline getirmek için çatal kullanabilir veya elinizle ezebilirsiniz. Patatesleri tencerenin içerisindeki salçalı baharatlı soğanın üzerine koyun ve karıştırın. Yıkayıp süzdüğünüz ıspanakları da tencereye ekleyin. Bütün karışım harmanlanınca tencereye soğumak için kenara alın ve bu sürede böreğin sosunu hazırlayabilirsiniz. Bir kase içerisine süt,  yumurta beyazı, bir miktar sıvı yağ, sirke ve bir tutam tuz ekleyip karıştırın. Tezgahın üzerine 6 adet yufkadan birini serin. Yufka seçimi yaparken üzerindeki son kullanma tarihine dikkat edin. Bildiğiniz ve güvenilir yerlerden temin edin çünkü, hazır yufkalar uzun ömürlü gıdalardan değildir. Bu bilgiyi öğrendikten sonra böreğe devam edebiliriz. Tezgah üzerindeki yufkayı hazır sos ile bir fırça yardımıyla ıslatın. Yufkanın bir kenarında hazırladığınız iç harçtan çok fazla olmayacak şekilde serpiştirin. Yufkayı bir ucundan kıvırmaya başlayın ve rulo şeklini alana kadar bütün yufkayı yuvarlayın. Önceden yağladığınız yada yağlı kağıt serdiğiniz tepsinin içerisine ilk yufkayı gül şeklinde kendi etrafında çevirerek tepsinin en ortasına koyun. Bir sonraki yufkaları aynı şekilde hazırlayın ve ortadaki gül şeklinin etrafına dolayın. Dolama işlemi devam ettikçe tepsiniz dolacaktır. En son kalan sosun hepsini böreğin üzerine gezdirin. İç sosa koyarken ayırdığımız yumurta sarılarını çırpıp böreğin üzerine sürün. Bu böreği kızarmasına ve lezzetin artmasına yardımcı olacaktır. Önceden ısıttığınız 180 derece fırında böreğin hem altı hem üstü kızaracak şekilde pişirin. Pişmiş olan böreği dilimleyerek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Ispanaklı Peynirli Börek https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-peynirli-borek.html Sun, 18 Nov 2018 13:42:47 +0000 Ispanaklı peynirli börek, Ispanaklı peynirli börek, börek tarifleri arasında öne çıkan bir lezzet. Tadıyla farklılık yaratan bu börek özel günlerimizin vazgeçilmez tercihleri arasında yer alıyor. Çocuklara ıspanak yedirmen Ispanaklı peynirli börek, Ispanaklı peynirli börek, börek tarifleri arasında öne çıkan bir lezzet. Tadıyla farklılık yaratan bu börek özel günlerimizin vazgeçilmez tercihleri arasında yer alıyor. Çocuklara ıspanak yedirmenin güzel bir yolu olarak karşımıza çıkıyor. Ispanağın içinde bulunan demir ve peynirin içindeki proteinle vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir tarif. Altın günlerinin ve özel davetlerinizde yaparak güzel bir sunum çıkarabilirsiniz. Az zahmetli büyük işler biz ev hanımlarının görevidir. Sabah veye ara öğünlerde hem besleyici hem de çok doyurucudur. Okul aralarında ve beslenmelerinde çocuklarınıza güvenle verebilirsiniz. Hadi sizleri daha fazla bekletmeden bu güzel tarifi paylaşalım. Şimdiden afiyet olsun.
Ispanaklı peynirli börek için gerekli olan malzemeler
 • 6 adet yufka
 • Yarım kilo ıspanak
 • 150 gram beyaz peynir veya lor peyniri
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • Biraz tuz, biraz karabiber ve biraz pul biber
Sosu için gerekli olan malzemeler
 • 1 su bardağı süt
 • 3 adet yumurta 
 • Yarım su bardağı sıvı yağ
Ispanaklı Peynirli BörekIspanaklı peynirli börek yapılışı

Öncelikle ıspanakları yıkayıp güzelce doğrayın, fazla ince olmamak kaydıyla, sonra bir tencereye suyu koyup içine bir miktar tuz koyduktan sonra kaynatın. Tuzlu su kaynadıktan sonra için doğrayıp yıkadığımız ıspanakları güzelce koyun ve yaklaşık 5-6 dakika kadar kaynatın. Ispanakların edilmemesine dikkat edin. Ispanakları sudan çıkarın ve süzün. Ispanaklar soğuyunca geniş bir tabağa alın ve içine peynirleri ve yemeklik doğrayıp kavurduğunuz soğanı ekleyin ve karıştırın sonra baharatları da ilave edip karıştırın. Harcımızı hazırladıktan sonra başka bir kapta süt, sıvı yağı ve yumurtaları kırıp çırpın. Yumurtaların birinin sarısını ayırmayı unutmayın. Fırın tepsisine bir yağlı kağıt serin ve yufkaların birinin kenarları tepsiden sarkacak şekilde serin. Hazırladığınız sütlü karışımdan bir fırça veya bir kaşık yardımıyla sürün. Üzerine bir yufka daha serin ve bir kez daha yufka serdikten sonra üzerine ıspanaklı peynirli karışımdan ve sütlü karışımdan koyun. İkinci kata yufkayı bölerek serin ve sütlü karışımdan bir kez daha koyun. Yufkaları parçalayarak bu şekilde devam edin. Yani 3 kat alta aralarına sosu sürerek 3 katta üste son olarak tepsiden sarkan yufkalarıda üzerine kapatın ve üstüne yumurta sarısını da sürüp çörek otu veya susam dökerek süsleyin. Önceden ısıtılmış fırında 180 derecelik fırında üzeri kızarana kadar pişirin. Bu süre yaklaşık 40-45 dakika. Fırından çıkarıp biraz havalandırın ve ılıman olduktan sonra servis tabağına alın. Afiyet olsun. 
]]>
Ispanaklı Lorlu Börek https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-lorlu-borek.html Sun, 18 Nov 2018 19:34:03 +0000 Ispanaklı lorlu börek, ister hazır yufkayla, isterseniz elde açma yufkayla başarılı bir şekilde hazırlanabilir. Bugün sizler için elde açma yufkayla yapabileceğiniz ıspanaklı lorlu börek tarifi hazırladık. Gözünüz korkmas Ispanaklı lorlu börek, ister hazır yufkayla, isterseniz elde açma yufkayla başarılı bir şekilde hazırlanabilir. Bugün sizler için elde açma yufkayla yapabileceğiniz ıspanaklı lorlu börek tarifi hazırladık. Gözünüz korkmasın, hiç zorlanmadan böreğinizi yapacaksınız. Börek ve çay mükemmel bir ikili olur. Özellikle elde açma börek yaptıysanız, tadına doyum olmaz. Bu nedenle tarifimizi denemenizi tavsiye ederiz. Ispanağı artık yaz kış bulabiliyoruz. Bu yüzden dilediğiniz zaman ıspanaklı lorlu börek yapabilirsiniz. Şimdi hep birlikte böreği yapmaya başlayabiliriz. Hepinize kolay gelsin.

Ispanaklı lorlu börek için gerekli malzemeler
 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 çay bardağı süt
 • 2 adet yumurta
 • 1,5 çay bardağı sıvı yağ
 • Alabildiği kadar un
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı sirke
İç harcı için
 • 500 gram ıspanak yaprağı
 • 200 gram kaşar loru
 • 1 demet dereotu
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • Yeteri kadar tuz
 • 1 adet kuru soğan
Ispanaklı Lorlu BörekIspanaklı lorlu börek yapımı

Böreğin önce hamurunu yoğuralım. Hamur dinlenirken iç harcını hazırlayabiliriz. Yoğurma kabına sıvı yağın 1 çay bardağını koyun. Buna tuzu, sütü ve yumurtanın birisini kırın. Unu azar azar ilave ederek yoğurmaya başlayın. Hamuru kulak memesi gibi yumuşak kıvamda olsun. Ardından hamuru 8 bezeye ayırarak üzerine temiz bir örterek dinlenmeye bırakın.

Artık böreğin iç harcını hazırlamaya başlayabilirsiniz. Ispanak yapraklarını yıkayın ve suyu süzülünceye kadar kevgirde bekletin. Bu arada soğanı incecik doğrayın. Buna kaşar lorunu, karabiber ve az tuz ilave ederek karıştırın. İçine dereotunu ince kıyarak karıştırın. Ispanaklı lorlu börek dereotu ile çok lezzetli oluyor. Denemenizi tavsiye ederiz. Ispanakların suyu süzüldüyse bunları da incecik doğrayarak harcın içine koyun. Tüm malzemeyi karıştırın ve beklesin.

Hamur yeteri kadar dinlenince bezenin birini tezgahta oklavayla açmaya başlayın. Gerekirse hamuru biraz unlayabilirsiniz. Yeteri kadar inceldiğinde içine ıspanaklı harçtan boylamasına koyun. Bunu rulo şeklinde dolayarak gül şekline getirin. Yağladığınız fırın tepsisinin ortasına yerleştirin. Kalan bezeleri de aynı şekilde açarak, ıspanaklı lorlu harçtan koyun ve dolayın. Bunları ilk yaptığınız gül böreğin etrafına dolayın. Hepsi tamamlanınca bir kasede karıştırdığınız 2 yemek kaşığı yoğurt, bir yumurta ve kalan yarım çay bardağı sıvı yağını böreğin üzerine sürün. Bu arada fırını 180-200 derecede ısıtın. Böreği bıçakla çizerek fırına pişmesi için koyun. Üzeri nar gibi kızardığında ıspanaklı lorlu börek pişmiş demektir. Hemen dışarı çıkararak, biraz ılınmasını bekleyin. Çayınız hazırsa, demli bir çay eşliğinde böreğinizi ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.
]]>
Ispanaklı Rulo Börek https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-rulo-borek.html Mon, 19 Nov 2018 19:05:15 +0000 Ispanaklı rulo börek, birçok kişi tarafından sevilen hamur işlerinden biridir. Özellikle sağlık açısından çok faydalı olan ıspanağı çocuklar çok fazla sevmeyebilir. Durum böyle olunca da çocuklara ıspanağı hamur k Ispanaklı rulo börek, birçok kişi tarafından sevilen hamur işlerinden biridir. Özellikle sağlık açısından çok faydalı olan ıspanağı çocuklar çok fazla sevmeyebilir. Durum böyle olunca da çocuklara ıspanağı hamur kişilerinin içerisinde veya tatlılara dahil edip verebilirsiniz. Hazırlanması da son derece kolay olan ıspanaklı rulo börek tarifini size önerdiğimiz şekilde yapabilirsiniz.  

Ispanaklı rulo börek için gerekli malzemeler
 • 1 kilo yufka
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 su bardağı sıvıyağ
 • 1 paket kabartma tozu
İç harcı
 • 1 kilo ıspanak
 • 2 tane kuru soğan
 • 200 gram lor peynir
 • 1 fincan sıvıyağ
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
 • 1 şeker kaşığı karabiber
Ispanaklı Rulo BörekIspanaklı rulo börek hazırlanışı
Ispanaklı rulo börek tarifini hazırlamaya öncelikle iç harç ile başlayın. Bunun için bir tavanın içerisine sıvıyağ ilavesi yapın ve ısıtın. ısınmış olan yağın içerisine de ince kıyım yapılmış kuru soğanı ilave edip kavurmaya başlayın. Kuru soğan yumuşayınca içerisine bir tatlı kaşığı domates salçası ilavesi yapıp kavurun. Diğer taraftan temizlenmiş ve doğranmış olan ıspanakları kuru soğanın içerisine ilave edip kavurmaya devam edin. Ispanaklar kavrulunca ocağın altını kapatın ve içerisine baharatları ilave edip karıştırın. Ispanaklı iç harç,  ıspanaklı rulo böreği hazırlamak için hazır hale gelmiştir.

Bir tane yufkayı kuru tezgahın üzerine serin. Yufkanın üzerine sürmek için bir su bardağı yoğurt, sıvıyağ ve kabartma tozunu bir kasenin içerisine alıp karıştırın. Hazır hale gelmiş olan sosu kaşıkla yufkanın üzerine döküp dağıtın. Bir tane yufkanın üzerine 3-4 yemek kaşığı sos yeterli gelecektir. Sos ile ıslatılmış olan yufkanın üzerine bir tane kuru yufka serin. Ardından kuru olan yufkanın üzerine hazırlanmış ve soğumuş olan ıspanaklı harçtan döküp yayın. Ispanaklı harcın üzerine peynir serpiştirin ve böreği rulo şeklinde sarın. Yağlanmış veya yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine rulo börekten dilimleyip yerleştirin. Diğer kalan yufkalara da aynı işlemi uygulayın. Eğer böreği hemen pişirmek istemezseniz buzluğa yerleştirip bekletebilirsiniz. Yalnız bu işlemi yapmak istediğiniz de tepsinin üzerine folyo veya streç film yerleştirin.

Hazır hale gelmiş olan ıspanaklı rulo böreklerin üzerine yumurta sarısı sürün. Eğer yumurtaya karşı alerjiniz varsa yoğurt veya sütte sürebilirsiniz. Çörek otu veya susam ile böreklerin üzerini renklendirin ve 185 derecelik fırına tepsiyi gönderin. Yaklaşık olarak 25 dakika kadar ıspanaklı rulo böreği fırında pişirin. Her tarafı nar gibi kızarınca böreği fırından alın ve sıcak olarak sunum yapın. Afiyet olsun.
]]>
Tavada Ispanaklı Börek https://www.ispanaklikek.gen.tr/tavada-ispanakli-borek.html Tue, 20 Nov 2018 11:46:13 +0000 Tavada ıspanaklı börek, fırınla uğraşmayayım diyenler için ideal bir börek tarifidir. Hem yapımı kolay oluyor, hem de çok lezzetli oluyor. Tavada yapılan börekler değişik tariflerle veriliyor. Bizde sizler için tavada gül b Tavada ıspanaklı börek, fırınla uğraşmayayım diyenler için ideal bir börek tarifidir. Hem yapımı kolay oluyor, hem de çok lezzetli oluyor. Tavada yapılan börekler değişik tariflerle veriliyor. Bizde sizler için tavada gül böreği yapmayı anlatacağız. Umarız beğenirsiniz. Böreğin iç harcını ıspanaklı tercih ettik, dilerseniz kıymalı, peynirli, patatesli ya da başka bir malzemeyi kullanabilirsiniz. Böreği yapmak için büyük boy bir teflon tava kullanmalısınız. Böreğiniz gözünüzün önünde nar gibi kızaracak, tadına doyamayacaksınız. Siz kahvaltıyı hazırlarken börekleriniz de pişecek. Şimdi birlikte tavada ıspanaklı börek yapımına başlayalım. Hepinize kolay gelsin.

Tavada ıspanaklı börek için gerekli malzemeler
 • 2 adet yufka
 • Yarım çay bardağı süt
 • Dörtte bir çay bardağı sıvı yağ
 • 250 gram ıspanak yaprağı
 • 1 adet kuru soğan
 • Bir miktar karabiber ve tuz
 • 100 gram kaşar loru
Tavada Ispanaklı BörekTavada ıspanaklı börek yapılışı

Böreği oldukça kolay hazırlayacaksınız. Önce yufkalara süreceğiniz sosu hazırlamak için, süt ve sıvı yağı kasede çırpın. Yufkanın birisini artı şeklinde dörde bölün. Aynı sigara böreği yapar gibi üçgen parçalar elde edeceksiniz. Diğeri de aynı şekilde keserek parçaları üst üste koyun. Bu arada tavada ıspanaklı börek için iç harcı hazırlayın. Ispanak yapraklarını önceden yıkamış olmalısınız. Bunları bıçakla ince kıyın. Kuru soğanı içini yine ince doğrayın. Buna kaşar lorunu, karabiberi ve tuzu ilave edin. Böreğin iç malzemesi hazır, artık yapımına başlayabiliriz.

Yufkanın kestiğimiz parçalarından birini önümüze alalım. Bunun içine fırçayla sostan sürelim. Geniş olan tarafına ıspanaklı harcı koyalım ve rulo şeklinde böreği dolayalım. Buna gül böreğinde yaptığımız şekli verelim. Teflon tavanın içine böreği yerleştirelim. Diğer yufkaları da aynı şekilde hazırlayalım. Genellikle büyük bir tava kullandıysanız 2 adet yufkadan 8 adet gül böreği çıkar. Bunlar tavanın içine tam olarak sığar. Siz tavanızı buna göre ayarlarsınız. Tavanın dibine az sıvı yağ sürmeyi de unutmayın. Hepsini bitirdiğinizde kısık ateşin üzerinde tavada ıspanaklı börek pişmeye başlayabilir. Böreklerin altı nar gibi kızardığında, çevirin üst tarafları da kızarsın. Daha sonra çay saatinde, kahvaltıda tavada ıspanaklı börek sıcak olarak ikram edilebilir.

Afiyet olsun.
]]>
Ispanaklı Kurabiye https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-kurabiye.html Tue, 20 Nov 2018 17:12:54 +0000 Ispanaklı Kurabiye, Ispanak sebzesi çocukluğumuzdan beri faydaları ile anlatılan ve sürekli yedirilmeye çalışılan bir faydalı besin kaynağıdır. Ispanağın içinde B, E, A ve C vitaminleri fazlası ile vardır. Ispanak sebze Ispanaklı Kurabiye, Ispanak sebzesi çocukluğumuzdan beri faydaları ile anlatılan ve sürekli yedirilmeye çalışılan bir faydalı besin kaynağıdır. Ispanağın içinde B, E, A ve C vitaminleri fazlası ile vardır. Ispanak sebzesi çorbalar ile salatalara kullanıldığı gibi aynı zamanda başlı başına yemek çeşidi olarak da hazırlanır. Aynı zamanda ıspanağı kaynatarak da suyunu tüketmek vücuda direnç ve kuvvet vermektedir. Anadolu da yaşayan birçok kişi  ise ıspanağı en çok börek yapımında böreğin iç harcı olarak tüketmektedirler. Ispanak ile yapılan börek yurdumuzda oldukça çok sevilen ve yenilen bir aperatif yiyecektir. Ispanağı kaynamış süt içine bastırarak boyun ile yüz bölgesine maske yapılabilmesi ıspanağın cilt sağlığı bakımından da oldukça faydalı olduğu bilgisini vermektedir. Boyun ile yüz bölgesine uygulanan bu maske sayesinde yüzünüzde oluşan sivilcelere karşıda fayda sağlar. Ispanak sebzesi her ne kadar sağlık bakımından faydalı olsa da yinede böbrek taşı, gut hastalığı, romatizma ve eklem iltihabı olan kişiler tarafından kesinlikle yenilmemesi gereken bir sebzedir. Birçok uzman bu tür hastalığı olan kişilere ıspanak yemeyi önermemektedir. Ispanak hakkında biraz bilgi verdikten sonra sıra ıspanaklı kurabiye tarifi hakkında bilgi vermeye geldi bu kurabiye tarifi diğer kurabiye tariflerine göre biraz daha değişik ama oldukça sağlıklı ve lezzetli bir tariftir. Özellikle de ıspanak sevmeyen kişilere ıspanak yedirebilmek için en güzel yöntemdir. 

Ispanaklı kurabiye İçin Gerekli Olan Malzemeler

 • Aldığı kadar un
 • Bir tane yumurta
 • Bir su bardağı kadar ıspanak püresi
 • İki yüz gram kadar pudra şekeri
 • İki yüz gram çekilmiş badem (fındıkta kullanılabilir)
 • Yarım paket vanilya
 • İki yüz gram margarin (oda sıcaklığında yumuşamış olmalı)
 • Bir paket vanilya

Üzeri İçin

 • Fındık
Ispanaklı KurabiyeIspanaklı Kurabiye Yapılışı
Oldukça lezzetli, sağlıklı ve enfes ıspanaklı kurabiyeyi yapmak için öncelikle derin bir karıştırma kabı içine pudra şekeri, yumurta ve oda sıcaklığında olan margarin koyularak iyice çırpılır. Daha sonra badem, vanilya ve nişasta ilave edilerek karıştırılır. Bunların içine ıspanak püresi de ilave edilerek karıştırma işlemine devam edilir. Son olarak da un ile kabartma tozu yavaş, yavaş karışımın içine ilave edilerek yumuşak kıvamda bir hamur yoğurulur. Bütün malzemeleri birleştirerek yoğurmuş olduğunuz kurabiye hamurundan yumurta kadar bezeler kopartılarak yuvarlanarak daha önceden yağlamış olduğunuz tepsi içine dizin çok dip dibe koymamaya dikkat edin çünkü kurabiyeler piştikçe kabaracak. Kurabiyeleri dizme işlemi bittikten sonra birere adet bütün fındık batırılarak önceden ısıtmış olduğunuz yüz yetmiş derecelik fırında altı üstü pişene kadar pişirin.
Afiyet Olsun.
]]>
Ispanaklı Köfte https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-kofte.html Wed, 21 Nov 2018 15:04:42 +0000 Ispanaklı köfte, Ispanak içeriğindeki maddeler sayesinde insan vücudunun ihtiyacı olan bir sebzedir. Buna rağmen ıspanak tüketiminin düşük olduğunu söylemek mümkün. Ispanağa karşı çocuklarda ve gençlerde ön yargı bulunma Ispanaklı köfte, Ispanak içeriğindeki maddeler sayesinde insan vücudunun ihtiyacı olan bir sebzedir. Buna rağmen ıspanak tüketiminin düşük olduğunu söylemek mümkün. Ispanağa karşı çocuklarda ve gençlerde ön yargı bulunmaktadır. Lakin ıspanak güzel şekilde pişirildiği zaman çok lezzetli ve mükemmel bir yemeğe dönüşmektedir. Diyet yapanlar ve sağlıklı beslenmek isteyenler için bu tarif vazgeçilmezler arasına girecektir. Bir çok yörede uzun süredir bilinen ve yapılan ıspanaklı köfte bilmeyen kişiler için tarifini takip ederek yapılabilecek kolay bir köftedir. Ispanaklı köftenin yapım aşamasına geçelim,

Ispanaklı köfte için gerekli malzemeler,
 • 1 kilo taze ıspanak,
 • 2 adet kuru soğan,
 • 2 su bardağı un,
 • 1 su bardağı kaşar peynir,
 • 1 su bardağı beyaz peynir,
 • 2 adet yumurta,
 • Sıvı yağ,
 • Sarımsak,
 • Yoğurt,
 • Galeta unu,
 • Pul biber, karabiber ve yeterli miktarda tuz. 
Ispanaklı KöfteIspanaklı köfte yapılışı, Köfte yapımına ıspanakları ayıklamakla başlayalım. Bilindiği üzere ıspanak temiz yıkanmalıdır. Çünkü içerisindeki toprak 1 kez yıkamayla çıkmaz. Saplarını koparıp yapraklarını yemeklik doğradığınız ıspanakları bol suyla defalarca yıkayın. Daha sonrasında süzülmeye bırakın. Bir tencere içerisine kabuklarını soyduğunuz soğanı küp küçük parçalar halinde doğrayın, içerisine çok az sıvı yağ ekleyip soğanlar kızarıncaya kadar pişirin. Yumuşayan soğanlara doğradığınız ıspanakları ekleyin. Ispanaklar önce sularını verecektir. Kavurmanın devamında sularını tamamen çekecektir. Suyu çekilen ıspanakları kenara alıp soğuması için bekleyin soğuyan ıspanakların içerisine un, rendelenmiş beyaz peynir ve kaşar peyniri yumurta, baharatlar ve yeterli miktarda tuz ekleyerek yoğurun. Ispanaklı köfte kıvamı ele çok az yapışan bir kıvam alması gerekir. Eğer hala o kıvamı almadıysa bir miktar daha un eklenebilir. Ispanaklı köfte harcınızın üzerini kapatarak buzdolabında 1 saat kadar bekletin. Bekletilen köfte harcından parçalar alın ve elinizin içi ile yuvarlak yassı köfteler yapın. Yapışmayan yüzeyli tavanın içerisine bir miktar sıvı yağ koyun elinizde düzelttiğiniz köfteleri galeta ununa batırıp yağda arkalı önlü güzelce kızartın. Servis tabağına aldığınız ıspanak köftesinin yanına sarımsaklı yoğurt hazırlayıp birlikte servis ediniz. Şimdiden afiyet olsun.
]]>
Ispanaklı Gözleme https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-gozleme.html Thu, 22 Nov 2018 14:44:40 +0000 Ispanaklı gözleme, bazı yörelerimizde tandırda, odun ateşinde pişirilen gözlemelerin lezzetine doyulmaz. Bu güzel hamur işini evinizde de hazırlamaya ne dersiniz, birlikte ıspanaklı gözleme yapalım. Her ne kadar yöresel lezzeti Ispanaklı gözleme, bazı yörelerimizde tandırda, odun ateşinde pişirilen gözlemelerin lezzetine doyulmaz. Bu güzel hamur işini evinizde de hazırlamaya ne dersiniz, birlikte ıspanaklı gözleme yapalım. Her ne kadar yöresel lezzeti yakalayamasak ta, gözleme yeme keyfini evimizde yaşayabiliriz. Evlerde odun ateşi gibi olanaklarımız yok. Ancak hamarat kadınlarımız var. Hiç üşenmeden sabah kahvaltısında sevdiklerine gözleme yaparlar. Çay saatlerinde konuklarına bu lezzeti tattırırlar. Dilerseniz gözlemeleri yapmaya başlayalım. Hepinize kolay gelsin.

Ispanaklı gözleme için gerekli malzemeler
 • 3-3,5 su bardağı elenmiş un
 • 2,5 çay bardağı su
 • Yarım tatlı kaşığı tuz
Ispanaklı iç harcı için
 • 400 gram ince doğranmış ıspanak yaprağı
 • 1 çay bardağı ister lor peyniri,ister beyaz peynir
 • 1 adet kuru soğan
 • 2-3 yemek kaşığı sıvı yağ
 • Üzerine sürmek için tereyağı
 • Yeteri kadar tuz ve karabiber
Ispanaklı GözlemeIspanaklı gözleme yapılışı

İlk olarak gözlemenin hamurunu hazırlayalım. Kabın içine unu koyarak ortasını açın. Buraya suyu ve tuzu koyun. Elinizle hamuru yoğurmaya başlayın. Kıvamı hafif sert olsun. Daha sonra üzerini bir bezle örterek hamuru bir süre dinlenmeye bırakın. Bu sayede gözlemeyi daha kolay açabilirsiniz.

Bu arada sizde ıspanaklı harcı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Ispanaklı harç bazı yörelerde çiğden hazırlanır. Ancak biz tarifimizde harcı kavurarak hazırlayacağız. Tavanın içine sıvı yağı döküp kızdırın. Buna ince kıyılmış kuru soğanı ekleyerek kavurmaya başlayın. Önceden yıkanmış süzülmüş ve ince kıyılmış ıspanak yapraklarını ilave ederek kavurmaya devam edin. Ispanağın köklerini gözlemede kullanmıyoruz. İçine kullandığınız peynirin tuzunu göz önüne alarak tuz ve karabiber ilave edin. Harcın altını kapatarak biraz soğumasını bekleyin ve içine peyniri ya da lor peynirini koyarak karıştırın. Biraz acı seviyorsanız içine kırmızı pul biberde koyabilirsiniz. Artık harcımız hazır, hamuru da dinlendi. Gözlemeleri hazırlamaya başlayabiliriz.

Hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar kopararak, merdane ya da oklavayla açın. Hamurun yarısına ıspanaklı harcı döşeyin. Bunu D biçiminde kapatarak, kenarlarını elinizle bastırarak kapatın. Tüm hamurdan böyle gözlemeler hazırlayın. Size yardım eden biri varsa bir yandan bunları teflon tavada önlü arkalı pişirebilir. Pişen ıspanaklı gözleme önlü arkalı tereyağı ile yağlanmalı. Bundan sonra sıcak olarak ıspanaklı gözleme ikramı yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.
]]>
Ispanaklı Gül Böreği https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-gul-boregi.html Fri, 23 Nov 2018 04:53:04 +0000 Ispanaklı gül böreği, Ispanak börek olarak yemeği en sevdiğim börek içlerinin en başında gelir. O yüzdende her fırsatta yemeği tercih ettiğimi bir börek çeşididir. Özellikle çocuklarında çok sevdiği ıspanaklı börek Ispanaklı gül böreği, Ispanak börek olarak yemeği en sevdiğim börek içlerinin en başında gelir. O yüzdende her fırsatta yemeği tercih ettiğimi bir börek çeşididir. Özellikle çocuklarında çok sevdiği ıspanaklı börek çeşitlerinin içerisinde evinizde kendi fırınınızda tıpkı dışarıdaki hazır böreklerin şekilleri gibi yapmakta mümkündür. Ispanak böreğinin bir çok çeşidi vardır ama en çok sevilen ve yapımı tercih edilen gül böreği çeşididir. Her ne kadar biraz uğraştırıcı gibi görünse de görsel sunumu çok güzel olan bu ıspanaklı gül böreği her anlamda güzel ve lezzetli bir börektir. İçeriğindeki demir vitamini sayesinde çocukların gelişim dönemlerinde tüketmesi gereken bu sebzenin en kolay tüketilebilir yöntemi börektir. Çünkü çocuklar her zaman börek yemeği severler ayrıca ülkemizde hamur işi yemekler her zaman damak tadımızı yansıttığından mıdır, nedir, börekler bizim ülkemizde vazgeçilmez bir yemek çeşididir.

Ispanaklı gül böreği malzemeleri;
 • İki top ıspanak,
 • Bir paket yufka ( son kullanım tarihine yakın olmaması yani taze olması çok önemli),
 • Bir kase lor peyniri (isteğe bağlı)
 • Bir adet büyük boy kuru soğan,
 • Bir çay bardağı sıvı yağ,
 • Bir adet yumurta sarısı,
 • Bir kase yoğurt,
 • Tuz, pul biberi,
 • Üzeri için susam veya çörek otu,
Ispanaklı Gül BöreğiIspanaklı gül böreğinin yapılışı;

Öncelikle böreğimize başlamadan önce belirtmek istediğim önemli bir konu var ıspanakları dilerseniz kavurup dilerseniz de kavurmadan yapabilirsiniz. Özellikle biraz daha ıspanağı diri yemeği severler kavurmadan işlem yapabilir. Ama ben iyi pişmiş sevdiğimden sizlere diğer yöntem ile anlatacağım. Ispanaklar temizlendikten ve ayıklandıktan sonra küçük parçalar halinde derin bir leğen içerisine doğranır ve yıkamak için içerisine bolca su kullanılır. Biraz suda beklettikten sonra işlem üç kere tekrar edilir. Böylelikle hem içerisinde kumlardan hemde olası kimyasal ve böceklerden iyice temizlenmiş olur. Daha sonrasında bir tava içerisine küçük küçük doğranan soğanlar sıvı yağ ile ocakta pembeleşinceye kadar kavrulur. Daha sonra içerisine gereken miktarda biber salçası ve pul biberi ilave edilir ve soğanların kavrulması ile yıkanan ve bir kenarda bekleyen ıspanaklar tencerenin içerisinde azar azar ilave edilerek suyunu bırakmaya başlaması ile alçaldıkça bütün ıspanaklar tencere eklenir. Bir iki tur karıştırıp ıspanakların o diri görüntüsü yumuşatıldıktan sonra içerisine dilerseniz lor peyniri de ilave edilerek tencere ocaktan alınır. Bir tarafta hem ılıması için bırakılan ıspanakları beklerken diğer taraftan fırın tepsisinin içerisi yağlanarak hazırlayacağımız böreklerin yapışması sağlanmalıdır. Düz bir zemin üzerine yufka tanesi açılarak üçte biri bir kenarından kat yapılır ki parçalanmasın diye daha sonra katlanan bölüme belirlediğiniz miktarda ıspanak içi ilave edilerek yufka bitene kadar sarılır. En son bir oklava şeklini alan içli yufkamız bir halka şeklinde boşluk olmadan sağdan sola doru kendi etrafında çevrilerek bitene kadar sarılır ve fırın tepsisi içerisine yerleştirilir. İşlem iç bitene kadar yufka taneleri ile tekrar edildikten sonra bir taraftan orta boy kase içerisine yumurta ve yoğurt konularak bir çatal yardımı ile özleşinceye kadar çırpılır. Karışım hazır olduğunda börek fırçası ile her gül böreği üzerine piştiğinde kırmızımsı bir görüntü vermesi için sürülür. En son olarak ta üzerine susam veya çörek otu atılarak önceden 180 derecede ısıtılmış fırtının içerisine yerleştirilerek pişmesi beklenilir. Böreğimizin üzeri kırmızımsı çıtır çıtır bir hal aldıktan sonra artık hazır ve servis edilebilir olmuştur. Dilerseniz çay ile misafir ikramlarında dilerseniz de ayran ile beraber çocuklarınıza ve ailenize rahatlıkla yedirebileceğiniz bir börek olmuştur. Ispanaklı gül böreği her zaman sunumu güzel ve kolay bir börek çeşididir. Afiyet olsun. 
]]>
Fırında Ispanaklı Börek https://www.ispanaklikek.gen.tr/firinda-ispanakli-borek.html Sat, 24 Nov 2018 00:40:29 +0000 Fırında Ispanaklı Börek, Ispanak börek yapımında sıklıkla tercih edilen bir sebzedir. Ispanağın oldukça faydalı ve demir deposu bir sebze olması böreklerde kullanımını oldukça artırır. Fırında ıspanaklı börek yapımı Fırında Ispanaklı Börek, Ispanak börek yapımında sıklıkla tercih edilen bir sebzedir. Ispanağın oldukça faydalı ve demir deposu bir sebze olması böreklerde kullanımını oldukça artırır. Fırında ıspanaklı börek yapımında hazır yufka kullanılması oldukça kolaylık sağlar. Mutfakta geçirilen zamanı neredeyse yarıya indirir. Bu sayede sadece iç malzemenin pişirilmesi börek yapımı için yeterli olacaktır. İç malzeme içerisine kullanılan beyaz peynirin tuzsuz olmasına dikkat edilmelidir. Tuzsuz peynir bulamayanlar ıspanaklara serpilecek tuz oranını düşürerek dengeleyebilirler. 

Fırında Ispanaklı Börek İçin Gerekli Malzemeler,
 • 5 adet hazır yufka
İç Malzemeler İçin,
 • 1,5 kilo ıspanak 
 • 2 adet kuru soğan
 • 250 gram beyaz peynir
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • Sıvı yağ
Yufkaları Islatmak İçin,
 • 1 su bardağı süt
 • 1 su bardağı su
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 adet yumurta
Üzeri İçin, 
 • 1 adet yumurta
 • Susam
 • Çörek otu
Fırında Ispanaklı BörekFırında Ispanaklı Börek Yapılışı,

Fırında ıspanaklı börek yapımında hazır yufka kullanılacağı için iç malzemelerin hazırlanması yeterli olacaktır. Öncelikli olarak ıspanaklar iyi şekilde temizlenmelidir. Ispanakların yaprakları tek tek yıkanarak üzerindeki tozdan ve diğer maddelerden arınması sağlanır. Yıkanan ıspanaklar daha sonra yemeklik şekilde doğranarak içi soğuk su dolu bir kasede bekletilir. O esnada kuru soğanların kabukları soyulur ve yemeklik olarak doğranır. Derin bir tencereye bir miktar yağ konularak yağ iyice kızdırılır. İçerisine soğanlar ilave edilir. Soğanlar yumuşayıncaya kadar kavrulur. Soğanlar kavrulurken ıspanakların suları bir süzgeç yardımıyla süzülür ve tencereye ilave edilir. Ispanaklar kavrulmaya başlatınca suyunu salacaktır. Ispanakların pişme derecesi suyunu çekene kadar olmalıdır. Tüm malzemeler iyice piştikten sonra içerisine baharatlar ilave edilerek tencere ocaktan alınır. Ispanakların ılınması için bir müddet oda sıcaklığında bekletilir. Ispanaklar çok sıcakken börek yapılırsa yufkalar hamur olacak ve böreğin tadı bozulacaktır. Ayrı bir kasede yufkaları ıslatmak için kullanılacak olan sos hazırlanır. Sos için tüm malzemelerin çırpıcı yardımıyla iyice çırpılması yeterlidir. 

Artık börek yapımına geçilebilir. Düz bir zemine yufkalar tek kat olarak serilir. Hazırlanan sos yufkanın üzerine bir kaşık yardımıyla boca edilerek yufkalar ıslatılır. Yufka bir ucundan tutularak bir miktar içeri katlanır. Katlanan kısmın üzerine ıspanaklı harçtan pay edilir. Üzerine beyaz peynir ufalanarak yufka rulo şeklinde yuvarlanır. Börek yapımında kullanılacak olan fırın  tepsisinin tabanı yağlanır. Sarılan yufka tepsinin boyutuna göre tepsiye konur. Küçük bir tepsi kullanılacaksa yufka ikiye de kesilebilir. Geri kalan tüm yufkalara da aynı işlem uygulanarak her biri fırın tepsisine bitişik şekilde sıra sıra dizilir. Yumurta çırpılarak yufkaların üzerine sürülür. Tercihe göre üzerine susam ve çörek otu serpilir. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında börek altlı üstlü kızarana kadar yaklaşık 25-30 dakika kadar pişirilir. Fırından çıkarılan börek oda sıcaklığında biraz dinlendikten sonra servis tabağına alınır ve sıcak olarak sunum yapılır. 

Afiyet Olsun. 
]]>
Ispanaklı Börek https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-borek.html Sat, 24 Nov 2018 20:35:24 +0000 Ispanaklı börek; ıspanak amaranthaceae familyasından koyu yeşil yapraklı bir sebzedir. Tadının acı olmasına rağmen sağlık açısından bir çok faydası bulunmaktadır. Ispanak dünya  mutfağında yaygın olarak kullanıldığ Ispanaklı börek; ıspanak amaranthaceae familyasından koyu yeşil yapraklı bir sebzedir. Tadının acı olmasına rağmen sağlık açısından bir çok faydası bulunmaktadır. Ispanak dünya  mutfağında yaygın olarak kullanıldığı gibi alternatif tıp ve modern tıp tarafından hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ispanağın içeriğinde piridoksin, pantotenik, niasin, tiamin, riboflavin, A, C, E, K vitaminleri ve mikrogram bulunmaktadır. Bunların dışında sodyum, potasyum, çinko, kalsiyum, demir, bakır, magnezyum, manganez içermektedir. Ispanak kilo vermede, kemik sağlığında, mide ve cilt kanserleriyle mücadelede, göz sağlığını korumada, kansızlıkta ve bağışıklık sistemini güçlendirme gibi bir çok faydası bulunmaktadır.

Ispanaklı börek için malzemeler:
 • 9 su bardağı un (1.150 kg.)
 • 3 yemek kaşığı kuru maya 
 • 1 yemek kaşığı şeker
 • 1 yemek kaşığı tuz
 • Aldığı kadar ılık su (3,5 su bardağı)
İçi için Malzemeler:
 • 2 kg. ıspanak
 • 2 adet ince kıyılmış soğan
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 2 yemek kaşığı salça
 • 2 su bardağı ufalanmış beyaz peynir 
 • Karabiber
 • Tuz
Üzeri için:
 • 1 su bardağı süt
 • 2 adet yumurta
 • 1 su bardağı sıvıyağ
 • Susam
Ispanaklı BörekIspanaklı Börek Yapılışı: Hamurun malzemelerini derin bir kaba alın ve suyu azar azar katarak sert bir hamur yoğurun. Yoğurulan hamur 1 saat mayalanmaya bırakılır. Bu arada içini hazırlamak için, temizlenmiş ıspanaklar doğranarak suyunu sıkın. Hazır dondurulmuş ıspanakta kullanabilirsiniz. Sıvıyağı ısıtarak ince doğranmış soğanları kavurun salçasını, karabiberini, tuzunu ve ıspanağını katarak hafif soteleyin. Malzemeler hafif soğuduğunda ufalanmış peyniri ekleyip karıştırın.

Mayalanmış hamurdan küçük bezeler yapın. Her bezeyi oklava ile açın. Hamurları istediğiniz kalınlıkta açabilirsiniz. Ispanak harcını açılan yufkanın her tarafına istediğiniz kadar yayın ve rulo olarak yuvarlayın. Kullanılacak olan tepsi hafif yağlayın. Yapılan rulolar tepsinin ortasından başlayarak kendi etrafında daire şeklinde dolayın. Harç bitinceye kadar bu işlemi uygulayın. Ayrı bir kasenin içine 1 bardak süt, 2 yumurta ve 1 bardak sıvıyağ çırpılır. Fırça yardımıyla hazırlanan böreğin üzerine bolca sürülür. En son olarak susam serpilir. Börek bu şekilde 30 dakika daha mayalanır. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında, böreğin üzeri kızarıncaya kadar pişirin. Börek ılındıktan sonra dilimlenerek servis edilir.

Afiyet olsun.
]]>
Kıymalı Ispanaklı Börek https://www.ispanaklikek.gen.tr/kiymali-ispanakli-borek.html Sun, 25 Nov 2018 03:17:39 +0000 Kıymalı Ispanaklı börek; Özellikle ıspanak sebzesinin börekleri hem lezzetli hemde çok sevilen böreklerin başında gelir. Sadece besin değeri olarak sebze değilde, etten de faydalanmak vede içeriğini zengin göstermek için bir Kıymalı Ispanaklı börek; Özellikle ıspanak sebzesinin börekleri hem lezzetli hemde çok sevilen böreklerin başında gelir. Sadece besin değeri olarak sebze değilde, etten de faydalanmak vede içeriğini zengin göstermek için bir çok bayan tarafından kıymalı ıspanak böreği her zaman yapılan bir börektir. İçerisine konan kıyma ile misafirlere çok güzel börekler servis edebileceğimiz gibi bazen insanlarda etsiz bir şey yiyemem mantığı vardır. Sırf bu yüzden böreklerinin içerisine kıyma koyanlarda vardır. Et bizim ülkemizde yemeklerin her zaman vazgeçilmezidir. Özellikle hamur işi yemeklerde mutlaka kullanılan et besini hem vitamin değeri hemde görüntüsü bakımından her zaman tercih edilmiş ve edilecektir.

Kıymalı Ispanak böreği malzemeleri;
 • İki top ıspanak,
 • Bir paket yufka taze olanlarından,
 • Bir çay bardağı sıvı yağ,
 • Yarım kilo kuzu kıyma,
 • İki adet orta boy kuru soğan, 
 • Tuz, pul biberi,
 • Biber salçası, bir yemek kaşığı,
 • yumurta sarısı 2 adet,
 • Bir kase yoğurt tam yağlı,
Kıymalı Ispanaklı BörekKıymalı Ispanak böreğinin yapılışı;

Öncelikle bir tencere içerisine sıvı yağ ilave edilerek içerisine önceden doğradığımız soğanlar ilave edilir. Soğanların pembeleşmesi ile içerisine biber salçası ilave edildikten sonra üzerine kuzu kıymamız ilave edilerek kendi suyunda kısık ateşte iyice pişene kadar bekletilir. Sonra içerisine daha önceden yıkayıp temizleyip küçük doğradığımız ıspanaklar eklenerek, yumuşadığında en son bir iki tur çevirdikten sonra kıyma ile ıspanak iyice karıştıktan sonra ocak üzerinden dinlenmesi için bir kenara alınır. 

Gelelim böreğimizin yufkası ile yapılacak işlemlere, öncelikle düz bir zemin ayarlanıp paket içerisindeki yufkalar taneler halinde açılmalıdır. Diğer taraftan fırın tepsisi iyice yağlanmalıdır, bir tane yufka tepsi üzerine açık vaziyette serilerek kenarlara taşan kısımlar bir bıçak yardımıyla kesildikten sonra bu parçalar tepsi içerisine düz bir şekilde yerleştirilir ve önceden yumurta ve yoğurt birazda sıvı yağ ile hazırladığımız karışım börek fırçası ile yufkanın üzerinde yer kalmayacak şekilde yerleştirilir. 

İkinci yufka adetine de aynı işlem tekrarlandıktan sonra üzerine iç harcımız az olmayacak şekilde yerleştirilir. Tekrar üzerine üçüncü adet yufka serilerek kenar parçalarda üzerine yerleştirildikten sonra ikinci kat iç harcı ilave edilir daha sonrasında yufkanın dördüncü adeti de serilerek parçalar eklenir ve tekrar yoğurtlu yumurta karışımı fırça ile sürüldükten sonra paket içerisinde bulunan son yufka olan altıncı yufkada da işlem tekrarlanarak kalan yoğurt karışı iyice yer kalmayacak şekilde sürülür ve üzerine süs olarak ister çörek otu isterseniz de susam serpiştirerek böreğimiz pişim için hazır hale getirilir. En son olarak da bir bıçak yardımıyla istenilen boyutlarda dilimlemeler için kesimi yapılır ve önceden 180 derecede ısıtılmış fırına sürülür. Artık kıymalı ıspanaklı böreğimiz hazır ve servis edilebilirdir. Şimdiden afiyet olsun. 
]]>
Kremalı Ispanaklı Kek https://www.ispanaklikek.gen.tr/kremali-ispanakli-kek.html Sun, 25 Nov 2018 09:37:31 +0000 Kremalı Ispanaklı Kek, bu tarifi duyan ıspanaktan kek mi olur, kötü olur gibi bir sürü yorumda bulunabilirler. Ancak çocukları ıspanak yemeyen anneler için ideal bir tariftir. İçinde ıspanak olduğunu söylemezseniz yada söylese Kremalı Ispanaklı Kek, bu tarifi duyan ıspanaktan kek mi olur, kötü olur gibi bir sürü yorumda bulunabilirler. Ancak çocukları ıspanak yemeyen anneler için ideal bir tariftir. İçinde ıspanak olduğunu söylemezseniz yada söyleseniz bile yediğinizde ıspanak tadı almayacaksınız. Kek için farklı bir lezzet ve tariftir. Herkesin denemesi tavsiye edilir. 

Kremalı Ispanaklı Kek İçin Gerekli Malzemeler:
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 3 adet yumurta
 • 1 paket vanilya
 • 1 paket kabartma tozu
 • Yarım su bardağı ıspanak
 • Alabildiği kadar un
 • 2 adet muz
 • Üzeri için: 1 paket krem şanti
 • 1 su bardağı süt
 • İç sosu için: 2 su bardağı süt
 • 1 paket vanilya
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 4 yemek kaşığı toz şeker
 • 4 yemek kaşığı tepeleme un
Kremalı Ispanaklı KekKremalı Ispanaklı Kek Yapılışı:

İlk önce ıspanakları ince ince doğrayın. Daha sonra susuz bir şekilde ıspanakları tavaya koyun. Ispanaklar ilk önce suyunu salıp ve sonra çekene kadar pişirin. Ispanaklar sıcakken mutfak robotundan geçirin ve daha sonra soğumaya bırakın. Ispanak soğurken kek hamurunu yapmaya başlayalım. Derin bir kabın içine yumurtaları ve şekeri köpürene kadar mikserle çırpın. Yumurta ve şeker kıvama geldikten sonra sıvı yağı ve ıspanakları koyun ve mikserle karıştırmaya devam edin. Daha sonra kabartma tozu, vanilya ve unu eleyerek koyun. Çünkü hamurunuz daha havalı olur ve kekiniz daha güzel kabarır. Kek hamuru hazırlandıktan sonra kek kalıbınızı margarinle yağlayın ve daha sonra una bulayın. Fazla unu tepsiyi vurdurarak dökebilirsiniz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 30-35 dakika pişirin. Fırının kapağını verilen süre bitene kadar sakın açmayın. Keki fırından çıkarın ve kek soğumaya başlayınca keki kalıptan çıkarın. Kek tamamen soğuyana kadar iç sosunu yapalım. 

İç sosu için derin bir tencereye sütü, toz şekeri ve unu koyun ve ocağın altını yakmadan iyice çırpın. Bunu yapmamızın nedeni ise pişerken topaklanmaması için. Daha sonra sosumuz kaynayana kadar çırpmaya devam ediyoruz. Ocağın altını kapadıktan sonra tere yağını ve vanilyayı koyup mikser ile on dakika karıştırın. Bu harcı soğuması için buzdolabına atın. Harç soğurken kekin kenarlarını kesin ve bir kenara koyalım. Keki ortadan ikiye keselim. Keki eşit şekilde sütle ıslatın. Son olarak krem şanti yapalım. Bir kaba sütle krem şantiyi koyun ve koyulaşıncaya kadar çırpın. Krem şantiyi de buzdolabına koyun. Soğuyan iç harcı kekin arasına koyun ve harcın üzerine muzları ince kesin ve koyun. Üzerini kekin diğer yarısını üzerine koyun. Üzerine de  hazırladığımız krem şantiyi kenarları düzgünce kapanana kadar sürün. Bu işlemden sonra kenarlarını aldığımız keki rondodan geçiriniz. Son olarak bu parçacıkları krem şantinin üzerine serpin. Birkaç saat buzdolabında pastayı dinlendirin. 

Kremalı Ispanaklı Kek hazır. Afiyet olsun.
]]>
Mayalı Ispanaklı Börek https://www.ispanaklikek.gen.tr/mayali-ispanakli-borek.html Mon, 26 Nov 2018 01:10:23 +0000 Mayalı ıspanaklı börek, doyurucu ve oldukça lezzetli olan herkesin kolaylıkla yapacağı bir börek tarifidir. Oldukça gevrek olan bu börek lezzeti ile damaklarınızda enfes bir tat bırakacak. Yapımı ile de oldukça ko Mayalı ıspanaklı börek, doyurucu ve oldukça lezzetli olan herkesin kolaylıkla yapacağı bir börek tarifidir. Oldukça gevrek olan bu börek lezzeti ile damaklarınızda enfes bir tat bırakacak. Yapımı ile de oldukça kolay ve pratik olan mayalı ıspanaklı börek tarifi sofranızı daha zengin ve daha lezzetli bir hale getirecek olan tariflerin başında yer almaktadır. Mayalı bir hamurdan yapışması sayesinde gevrek ve oldukça lezzetli bir halde olan mayalı ıspanaklı börek tarifinin yapılışını beraber inceleyelim;

Mayalı ıspanaklı börek için gerekli malzeme listesi;

 • 5 su bardağı un,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • Yarım paket yaş maya,
 • Aldığı kadar su,
 • Yarım kilo ıspanak,
 • Bir tutam pul biber,
 • 1 çay bardağı sıvı yağ,
 • 1 adet orta boy kuru soğan,
 • 1 yemek kaşı yoğurt,
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ,
 • 1 adet yumurta sarısı,

Mayalı Ispanaklı BörekMayalı ıspanaklı börek yapılışı; öncelikle bir kabın içerisine un ve tuz konulur. Bir miktar su içine konulan yaş maya eritilerek unun olduğu kabın içine dökülür. Yapmak istediğimiz hamur kulak memesi kıvamında olacağı için ona göre su eklenerek hamur iyice yoğrulur. Daha sonra hazırladığımız hamurun üzerine nemli bir bez koyarak bir köşede mayalanmaya bırakın. Hamurun mayalanma süresi dolana kadar diğer taraftan da böreğin iç malzemesi olan ıspanaklı iç hazırlanmaya başlanır. Ispanaklar ince doğranarak bir tencere içine konulur ve bir miktarda su eklenerek haşlanır. Daha sonra bir tava içine kuru soğan ince dilimlenerek sıvı yağ ile beraber kavrulmaya başlanır. Bir miktarda pul biber atıldıktan sonra haşlanmış ve süzülmüş olan ıspanak da eklenerek karıştırılır. Hamur mayalandı ise bezeler halinde kesilerek ince ve yuvarlak bir yufka açılır ve iç malzeme olan ıspanak içine dizilir. Yuvarlanarak rulo haline getirilen börek önceden yağlanmış olan fırın tepsisinin içine dizilir. Bu şekilde tüm hamur yapılarak tüm fırın tepsisi doldurulur. Daha sonra sıvı yağ, yumurta sarısı ve yoğurt bir kabın içinde çırpılarak böreklerin üzerine sürülür ve daha önceden ısıtılmış olan 150 derecelik fırında üstü kızarana kadar pişirilir. Pişirme süresi bittikten sonra artık mayalı ıspanaklı börek tarifiniz servis edilmeye hazır hale gelmiş demektir. Sizde hemen deneyerek sofranızı lezzetli bir hale getirebilirsiniz.

Afiyet olsun.

]]>
Sodalı Ispanaklı Börek https://www.ispanaklikek.gen.tr/sodali-ispanakli-borek.html Mon, 26 Nov 2018 16:07:04 +0000 Sodalı Ispanaklı Börek, börek her yaştan kişinin en çok severek tükettiği oldukça pratik ve kolay yapılan bir börek çeşididir. Ispanak özellikle en çıtır hali ile kışın pazardan, marketten bulabilirsiniz. Ispanaklı böre Sodalı Ispanaklı Börek, börek her yaştan kişinin en çok severek tükettiği oldukça pratik ve kolay yapılan bir börek çeşididir. Ispanak özellikle en çıtır hali ile kışın pazardan, marketten bulabilirsiniz. Ispanaklı böreği evde kendinizin açtığı o güzel incecik yufkalar ile yapabileceğiniz gibi, oldukça pratik olan hazır yufkadan da ıspanaklı börekler hazırlayabilirsiniz. Ayrıca ıspanaklı böreği soda ile yaptığınızda çok daha çıtır lezzette müthiş börekler hazırlarsınız. Hazır yufkadan hazırlayacağınız ıspanaklı börekler hem çok lezzetli hem de oldukça kıtır bir tada sahip olmaktadır. Sodalı ıspanaklı böreği altın günlerinizde, canınız istediğinde, misafirleriniz geldiğinizde ve hafta sonu aile kahvaltılarında hazırlayarak sevdikleriniz ile bu güzel lezzetti paylaşabilirsiniz.

Sodalı Ispanaklı Börek İçin Gerekli Malzemeler
 • 4 adet hazır el açması yufka
 • 1,5 çay bardağı yoğurt
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 2 adet yumurta 
 • Yarım şişe soda
İç Malzemesi İçin
 • 750 gram kuzu ıspanak
 • Göz kararı ezine peyniri
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 çorba kaşığı sıvı yağ
 • Üzeri için 1 adet yumurta
Sodalı Ispanaklı BörekSodalı Ispanaklı Börek Hazırlanışı, kuru soğanın kabuklarını soyalım ve ince olacak şekilde doğrayalım. Ardından tavanın içerisine sıvı yağı koyalım ve doğradığınız soğanları şeffaf bir hal alıncaya kadar kavuralım. Bu arada kuzu ıspanakları güzelce yıkayalım ve bıçak değdirmeden sadece elimiz ile küçük parçalara ayıralım. Kavrulan kuru soğanın içerisine ıspanakları ilave edip kavurmaya devam edelim. Yufkaların arasına sürmek için kasenin içerisine yumurtayı, yoğurdu, sıvı yağı ve sodayı ilave ettikten sonra kıvam alıncaya kadar iyice çırpalım. Fırın tepsisinin içini yağlayın, daha sonra bir parça hamuru kırıştırarak tepsinin içerisine serelim ve arasına hazırlanan sostan her yerine sürelim. Ardından ikinci yufka parçasını üzerine serelim ve onun arasına da sostan sürelim ve ıspanaklı peynirli karışımın yarısı dökülerek eşit şekilde dağıtılır. Bu arada 3. kat yufkayı serdikten sonra yine aynı şekilde sosu sürelim ve kalan ıspanaklı harcın kalanını her yere dağıtalım ve en son yufkayı serdikten sonra kare parçalara bıçak yardımı ile kesilir. Kalan sodalı karışımın hepsi böreğin üzerine dökülür. Ardından yumurta ve bir miktar daha yoğurt karıştırılarak böreğin üzerine sürülür. İsteğe göre ıspanaklı böreğin üzerine çörek otu serpebilirsiniz. Önceden 180 derecede ısıtılmış olan fırında böreğin üzeri kızarıncaya kadar pişirelim. Pişmiş olan sodalı ıspanaklı böreği tabağa alarak servis yapalım. Afiyet olsun.
]]>
Ispanaklı Yumurta https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-yumurta.html Mon, 26 Nov 2018 23:16:25 +0000 Ispanaklı Yumurta; Ispanak birçok çeşit yemeği olan ve kış aylarında çok tercih edilen bir sebzedir. Hem piyasadaki ucuz fiyatından hemde çok sevilen bir sebze olduğundan oldukça rağbet gören ıspanak sebzesinin her yemeği fark Ispanaklı Yumurta; Ispanak birçok çeşit yemeği olan ve kış aylarında çok tercih edilen bir sebzedir. Hem piyasadaki ucuz fiyatından hemde çok sevilen bir sebze olduğundan oldukça rağbet gören ıspanak sebzesinin her yemeği farklı bir lezzettir. Bu kadar yeşillik bakımından zengin olan ülkemizde her çeşit yemeği severek yenilen nadir sebzelerdendir. Ispanaklı yumurta sabah kahvaltılarından tutunda her öğün yemeğinde rahatlıkla tüketilebilecek bir yemek olup yaz aylarında içerisinde yumurtadan dolayı pek tercih edilmez daha çok soğuk havalarda daha lezzetli ve daha güzel yenen bir ıspanak yemeğidir. Bu yemekte bazen yumurta görsel olarak kullanılırken bazende yumurtaları çırpma usulü ile karışık şekilde yapanlarda vardır. 

Ispanaklı Yumurta malzemeleri;
 • Kişi başı kadar yumurta( biz dört kişilik yapacağımız için 4 adet yumurta),
 • İki top ıspanak,
 • Bir büyük baş kuru soğan,
 • Bir yemek kaşığı silme biber salçası,
 • Tuz, pul biberi, karabiber,
 • Yarım kangal sucuk(isteğe bağlı),
 • Bir çay bardağı sıvı yağ,
Ispanaklı YumurtaIspanaklı Yumurtanın yapılışı;

Dediğimiz gibi birçok çeşitte yemeği yapılan ıspanağın yumurtalısı özellikle kahvaltılarda da rahatlıkla tüketebilinecek bir yemektir. Öncelikle ıspanaklar temizlenip doğrandıktan sonra bir leğen içerisinde en az üç defa temizlenene kadar yıkanmalıdır. Zamanınız varsa biraz sirkeli suda bekletmekte fayda vardır. Diğer taraftan bir geniş teflon veya granit tava içerisine, yalnız derin ve geniş olanlardan olacak şekilde sıvı yağ ilave edilerek ocak üzerine konur içerisine doğradığımız kuru soğan ilave edilerek üzerine az miktarda tuz atılarak yanmadan pembeleşinceye kadar kavrulur. Kavurduğumuz soğanların üzerine biber salçamız ilave edilerek eriyinceye ve soğan ile özdeşleşinceye kadar kısık ateşte kavrulur. Arkasından içerisine belirlediğiniz boyutlarda doğradığınız sucuklar ilave edilerek pişimi beklenir. 

Harcın içerisine hazırladığımız ıspanaklar azar azar atılarak yumuşaması ile tekrar tekrar dökülerek kavrulur ve tencerenin tüm ıspanağı alması sağlanır. Tencere içerisinde ıspanaklar iyice pişip yumuşayıncaya kadar tencerenin ağzı kapalı vaziyette kısık ateşte bekletilmesi gerekir. Kendi suyunda pişip tamamen suyunu çeken ıspanağın üzerine en son olarak baharatları ve tuzu da ilave edilerek bir iki tur karıştırıldıktan sonra dört adet yumurta tavanın dört farklı yerine yavaş ve dağıtılmadan kırılır. Her yumurta üzerine bir miktar tuz serpiştirilir ki yumurtalar yiyecek kişilere tuzsuz gelmesin. Daha sonrasında kısık ateş içerisinde tavanın kapağı kapatılarak bir iki dakika bekletildikten sonra altı kapatılır ve kendi buharı ile yumurtanın istenen kıvamda pişmesi sağlanır. Artık ıspanaklı yumurta yemeğimiz hazır ve afiyetle yenebilir. Hepimizin ellerine sağlık. Afiyet olsun. 
]]>
Ispanaklı Pide https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-pide.html Tue, 27 Nov 2018 10:31:21 +0000 Ispanaklı pide; ıspanak, tam bir kış sebzesidir ve ülkemizin bir çok bölgesinde kolayca yetişir. Bu şifalı sebzenin yemeği, böreği, keki, çorbası, pastası, kavurması ve salatası da yapılmaktadır. Bunların dışında tatl Ispanaklı pide; ıspanak, tam bir kış sebzesidir ve ülkemizin bir çok bölgesinde kolayca yetişir. Bu şifalı sebzenin yemeği, böreği, keki, çorbası, pastası, kavurması ve salatası da yapılmaktadır. Bunların dışında tatlı yapımında bile kullanılmaya başlanmıştır. Yapılan araştırmalara göre ıspanak piştikten sonra hemen tüketilmelidir. Çünkü ısıtıldığında hafif zehirlenmelere yol açabilmektedir. Ayrıca ıspanağı satın alırken yaprağının yırtık, zedelenmiş olmamasına dikkat edin. Aksi takdirde ıspanağın vitaminlerinden yeteri kadar fayda sağlayamazsınız. Sağlık açısından bir çok faydası bulunmaktadır. Ispanak içerdiği fosfor, kalsiyum ve demir kemiklerin güçlenmesine fayda sağlamaktadır. A, B, C ve K vitaminlerini bol miktarda içermektedir.Ispanak sinir sistemini korur, kalp hastalıklarını önler, sindirim sistemini rahatlatır, beyin gelişimini etkiler ve bir çok kanser türüne karşı fayda sağlamaktadır. 

Ispanaklı pide malzemeleri:

Hamuru için:
 • 4 su bardağı elenmiş un
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 adet kabartma tozu 
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • Ilık su
İçi için:
 • 500 gram ıspanak
 • 1 tane soğan
 • Zeytinyağı
 • Tuz
 • İsteğe bağlı olarak acı pul biber ve peynir
Üzeri için:
 • Yumurta sarısı
 • Tereyağı veya sıvıyağı
Ispanaklı PideIspanaklı Pide Yapılışı: Hamuru yapmak için, bütün malzemeleri kabın içine koyun. Suyu azar azar katarak ele yapışmayan yumuşak bir hamur yoğurun. Hamuru biraz dinlendirin. Bu arada içi için, soğanı ince ince doğrayın ve tencerede zeytinyağı ile pembeleşinceye kadar kavurun. Ispanağı güzelce yıkadıktan sonra orta kalınlıkta doğrayın. Kavrulmuş olan soğanın içine ıspanağı ve tuzu ilave edin. Ispanaklar öldükten sonra harcı soğumaya bırakın. Hamurdan küçük bezeler koparın ve oval şeklinde açın. Hamurun içine harcı yayarak koyun. Hamurun kenarlarını içe doğru kıvırıp, bastırın ve pide şeklini verin. Hamurun kenarlarına sıvı yağı ve sonra yumurtanın sarısını sürün. Isıtılmış 200 derecelik fırında böreğin üzeri kızarıncaya kadar pişirin.

Afiyet olsun.
]]>
Ispanaklı Çörek https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-corek.html Wed, 28 Nov 2018 00:44:29 +0000 Ispanaklı Çörek, çörek istediğiniz her farklı malzeme ile kolaylıkla hazırlanan hamur işlerinden birisidir. Çörek özellikle evde hazırlanan mayalı hamurun açıp arasına ıspanaklı harç ilave edilerek hazırlanmaktadır. Ispa Ispanaklı Çörek, çörek istediğiniz her farklı malzeme ile kolaylıkla hazırlanan hamur işlerinden birisidir. Çörek özellikle evde hazırlanan mayalı hamurun açıp arasına ıspanaklı harç ilave edilerek hazırlanmaktadır. Ispanaklı çörek büyük küçük herkes tarafından sevilerek ve beğenilerek tüketilen lezzetli çörek çeşididir. Aslında mayalı hamur ile hazırlanan ıspanaklı çörek birazcık zahmetli oluyor, ancak yediğinizde o muhteşem lezzette inanın bu küçücük yorgunluk değmektedir. Çorum yöresine ait olan bir lezzet olmasına rağmen, hemen her yörede şimdilerde bu mükemmel lezzet yapılmaktadır. Ispanak özellikle yüksek oranda demir içerdiği içermesinden dolayı herkesin tüketmesi gereken bir yeşil bitkidir. Hem görsel açıdan hem de besleyici ve tok tutma özelliğine sahiptir. Bu muhteşem lezzeti hafta sonunda bir araya gelen ailenizle, uzakta okulda okuyan çocuğunuz eve geldiğinde, günlerde, toplantılarda ya da arkadaşlarınıza hazırlayarak hoş sohbet ortamında çöreğin zevkini çıkarabilirsiniz. 

Ispanaklı Çörek Hamuru İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 8 su bardağı un
 • 1 su bardağı ılık su
 • 1 paket yaş maya
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • 3 tatlı kaşığı tuz
İç Harcı İçin
 • 1 kilo taze ıspanak
 • 250 gram kıyma
 • 2 adet kuru soğan
 • Yeterli miktarda tuz
 • Karabiber
 • Sıvı yağ
Arasını Yağlamak İçin
 • 1 paket margarin
 • Üzerine 1 adet yumurta sarısı
Ispanaklı ÇörekIspanaklı Çörek Hazırlanışı, ilk önce ılık suyun içerisine yaş mayayı ekleyip üzerine toz şekeri ekledikten sonra kabarması için bekleyelim. Ardından geniş bir yoğurma kabının içerisine unu koyalım ve ortasını havuz şeklinde açtıktan sonra ortasına kabaran mayayı dökelim ve yumuşak bir hamur elde edelim. Başka bir kabın içerisine ılık su koyup elinizi suya batırıp hamuru toparlayarak yoğuralım. Yoğurma kabının ağzını kapatalım ve üzerine örttükten sonra yaklaşık olarak 2 saat kadar mayalanması için bırakalım. 

Çöreğin hamuru mayalanırken bu arada ıspanaklı harcımızı hazırlayalım. Tavanın içerisine sıvı yağı koyalım, kıymayı içerisine ilave ettikten sonra suyunu çekinceye kadar kavuralım. Bu arada kuru soğanların kabuklarını soyalım ve ardından ince doğrayarak kavrulan kıymanın içerisine ilave edelim. Ispanakları ince doğrayalım. Kavrulan malzemelerin içerisine doğranan ıspanakları ekleyelim. Daha sonra göz kararı yeterli tuz ve karabiberi ilave edip şöyle bir karıştıralım. Hazırladığımız iç malzemeyi soğuması için bir kenara kaldıralım. 

Mayalanan hamurdan parçalar alalım ve oklava yardımı açalım, ardından arasını eritilen margarinle her yerini yağlayın. Hamurun kenar kısmından ıspanaklı harcı koyalım ve rulo olacak şekilde saralım. Sararken hamuru esneterek uzatalım. Fırın tepsisini yağlayın, ardından hazırladığımız hamur parçalarını tepsiye dizelim ve bıçak yardımı ile keselim. Hazırladığınız çörekleri fırın tepsisinde mayalanması için bekleyelim. Mayası geldikten sonra hamurların üzerine yumurta sarısı sürelim ve önceden 200 derecede ısıtılan turbo fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirelim. Fırının turbo ayarında çörek pişirildiği zaman daha çıtır oluyor. Ispanaklı çörek fırından çıktıktan sonra dinlenirken üzerini temiz bir bez ile örtün. Daha sonra servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Ispanaklı Lokum Kek https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-lokum-kek.html Wed, 28 Nov 2018 02:01:32 +0000 Ispanaklı Lokum kek; Ispanak ile yapabileceğiz bir sürü alternatif şey vardır bunlar börekler, ana yemekler kekler ve tatlılardır. Üstelikte kullanıldığı her türde de çok lezzetli ürünler ortaya çıkar. İçeriğinde bulunan Ispanaklı Lokum kek; Ispanak ile yapabileceğiz bir sürü alternatif şey vardır bunlar börekler, ana yemekler kekler ve tatlılardır. Üstelikte kullanıldığı her türde de çok lezzetli ürünler ortaya çıkar. İçeriğinde bulunan demir minerali sayesinde de besleyici ve sağlıklı yanı da çok ön planda olan bir gıdadır. Anlatacağımız Ispanaklı Lokum kek hem lezzetli hemde yumuşak yapısı ile hemen hemen her damağa hitap eden bir tatlı çeşididir. Herkesin mutlaka tat olarak denemesini tavsiye ederim. Biz sizlere bugün ıspanaklı lokum tarifini vererek tatlı menünüze evde yaptığınız bir çeşit daha eklemenize yardımcı olacağız. O yüzdende bu tarifi denemeden es geçmeyiniz derim. Her ne kadar ıspanak ve lokum garip bir ikili gibi gelse de denediğinizde pişman olmayacağınızı belirtmek isterim. Gelelim ıspanaklı lokumumuzun size gereken malzemelerinin neler olduğuna...

Ispanaklı lokum kek malzemeleri;
 • İki çay bardağı toz şeker,
 • Dört adet yumurta,
 • Yarım paket kadar kabartma tozu,
 • Bir tüm paket vanilya,
 • Bir su bardağı kadar önceden hazırlanmış ıspanak püresi,
 • Bir çay bardağı su,
 • İki çay bardağı un,
Arasına koymak için;
 • Bir su bardağı kadar Hindistan cevizi,
 • Bir su bardağı tam yağlı süt,
 • Bir pakette krem şanti,
Ispanaklı Lokum KekIspanaklı lokum kekin yapılışı;

Kekimizi yapmak için önceden hazırlanmış ıspanak püresine yumurtalar ilave edilerek iyice çırparak karışım haline gelinceye kadar blenderdan geçirilir ve içerisine toz şekerde ilave edilir. Tekrar bir blenderdan geçirerek şekerinde eritilmesi sağlandıktan sonra içerisine bir kenarda beklettiğimiz ıspanak püresi ve az miktarda suyu ilave ederiz. Arkasından da içerisine kabartma tozu un ve vanilya ilave edilerek karışım özenip homojen kıvama gelinceye kadar karıştırılır. Hazır olan karışım fırınımızın dikdörtgen şeklindeki tepsisinin içerisine yağlı kağıt serilmesinden sonra tepsi üzerine dökülür. 

Daha önceden 170 derecede ısıtılmış fırınımızın içerisine hazırladığımız tepsi konularak karışım pişirilmesi gerçekleşir. Bu arada süre olarak bekleteceğiniz zaman dilimi 15 dakika gibi olsa da siz kekimiz sertleşmeden pişimi olduğunda çıkarmanız gerekir yoksa kekimizi rulo haline getirmemiz imkansız olur. Sertleşmeden dolayı istediğimiz lokum görüntüsü  veremeyiz. Fırında pişmeye bıraktığımız ve yumuşaklığı istediğimiz kıvamda olan kekimiz fırından çıkartılarak bir kenarda ılımaya bırakılır. O ılımaya bırakılıp bekletilirken biz diğer tarafta içerisinin malzemesi olan krem şan-ti ve sütü bir tencere içerisine ilave ederek özleşene kadar  blender ile iyice çırpıldıktan sonra istenilen  kıvam ve sertlikte olması için buzdolabında bekletilir. Soğuyarak krema kıvamını alan krem şantimizi kenarda ılınması için beklettiğimiz kekimizin üzerine dökerek bir spatula yardımıyla iyice yayarız. Üzerine Hindistan cevizini de serpiştirerek, kekleri enine paralel şekilde keseriz. Daha büyük rulolar yapmak isterseniz kalınlığını ayarlayabilirsiniz. Ağzınız tatlı, sohbetiniz ballı olsun. Afiyet olsun. 
]]>
Hazır Yufkadan Ispanaklı Börek Tarifi https://www.ispanaklikek.gen.tr/hazir-yufkadan-ispanakli-borek-tarifi.html Wed, 28 Nov 2018 20:26:11 +0000 Hazır yufkadan ıspanaklı börek tarifi, ıspanağın en güzel ve lezzetli olduğu aylar kış aylarıdır. Demir bakımından oldukça zengin bir bitki olan ıspanağın bir çok yemek çeşidi yapılsa da, ıspanaklı börek oldukça be Hazır yufkadan ıspanaklı börek tarifi, ıspanağın en güzel ve lezzetli olduğu aylar kış aylarıdır. Demir bakımından oldukça zengin bir bitki olan ıspanağın bir çok yemek çeşidi yapılsa da, ıspanaklı börek oldukça beğenilen bir börektir. Pazardan alacağınız biraz ıspanak ile oldukça lezzetli börek yapabilir ve içerisine ekleyeceğiniz peynirle de ayrı bir lezzet verebilirsiniz, üstelik vücuda gerekli olan vitamin, mineral, hayvansal protein, yağ ve karbonhidratları ıspanaklı peynirli börekte bir araya getirebilirsiniz. Herkese ikram edebileceğiniz ve sizin de zevkle yiyebileceğiniz lezzette bir börek çeşidi olan ıspanaklı böreğiniz, kendi evinizde gerek malzemeleri, gerekse sizin özenle yaptığınız yiyecekleri, asla aynı şartlarda ve miktarda dışarıda bulma imkanınız yoktur. Yapılışı basit ama bir o kadar da lezzetli ıspanaklı, peynirli tepsi böreği tarifi verelim sizlere.

Hazır yufkadan ıspanaklı börek tarifi için malzemeler 
 • 5 Adet böreklik hazır yufka
 • 2 Adet yumurta
 • 1 su bardağı dolusu yoğurt
 • 1 Su bardağı zeytinyağı 
 • 1,5 Su bardağı kadar su
 • 250 Gram ıspanak
 • 250 Gram beyaz peynir veya lor peyniri
 • 1 Çorba kaşığı kadar kırmızı pul biber 
 • 1 Çay kaşığı kadar tuz
 • Biraz dağ kekiği veya bir demet maydanoz 

Hazır Yufkadan Ispanaklı Börek TarifiHazır yufkadan ıspanaklı börek tarifi yapılışı
Öncelikle ıspanakları güzelce yıkayıp temizleyin bir bir parmak kalınlığında doğrayın, bir tabağa lor peyniri veya beyaz peyniri koyup, çatal yardımıyla ezin, yufkalar paket hazır yufka olabileceği gibi, yufka yapan yerlerden de hazır yufka alabilirsiniz, yufka yapan yerden alacağınız hazır yufkalar daha güzel sonuç vermektedir. Hazır yufkaları ıslatmakta kullanacağımız yufka harcını hazırlamakla işe başlayabiliriz. Derin ve çukur bir kabın içine iki adet yumurtayı koyarız, yumurtayı çatal yardımı ile biraz çırptıktan sonra üzerine yoğurdu ekleyerek biraz daha çırpmaya devam ederiz ve biraz suyu ekleriz, en son zeytinyağını ekleyerek karışımı çırpar hazır hale getiririz.

Böreği yapmaya başlamadan önce, tepsi böreğini yapacağımız tepsiyi iyice yağlamamız gerekir, daha sonra yağladığımız tepsiye bir adet yufka koyarız ve üzerine hazırladığımız sıvı harçtan bir kaşık yardımı ile azar azar döker elimizle yufkanın üzerine iyice yayarız, ikinci ve üçüncü yufkaları da koyup aynı işlemi bu yufkalara da uygularız. Üçüncü yufkanın üzerine daha önce bir parmak kalınlığında doğradığımız ıspanakları koyar yufkanın üzerine iyice yayarız, ıspanakların üzerine bir çay kaşığı kadar tuz ve bir çorba kaşığı kadar kırmızı pul biber serperiz, ıspanağın üzerine önceden ezdiğimiz lor peyniri veya beyaz peyniri ekler üzerine dağ kekiği veya maydanoz serperiz. Koyduğumuz ıspanaklı peynirli iç malzemelerinin üzerine, daha önce hazırladığımız yoğurtlu harcı dökerek iç malzemelerinin ıslanmasını sağlarız. Kalan iki yufkayı da aynı şekilde tepsiye koyarız üzerine yoğurtlu harcımızı dökerek iyice yufkaların üzerine yayarak elimizle yediririz, en son yufkayı bıçakla kesmek sureti ile dilimler, daha önce ısıttığımız 200 derecelik fırına koyarız, böreğin üzeri kızarınca fırından alır, buharı çıkınca servis yaparız. Afiyet olsun.
]]>
Ispanaklı Tart https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-tart.html Thu, 29 Nov 2018 09:01:59 +0000 Ispanaklı Tart, Ispanak insan vücudu için oldukça faydalı bir besindir. Ispanağın kalp damar tıkanıklığını önleme, kabızlığı önleme, kalbi güçlendirme, kanı çoğaltma, tansiyonu düşürme, cilde tazelik verme ve v Ispanaklı Tart, Ispanak insan vücudu için oldukça faydalı bir besindir. Ispanağın kalp damar tıkanıklığını önleme, kabızlığı önleme, kalbi güçlendirme, kanı çoğaltma, tansiyonu düşürme, cilde tazelik verme ve vücuda zindelik kazandırma gibi olumlu etkileri bulunmaktadır. Aynı zamanda ıspanak A ve C vitamini açısından oldukça zengin bir besindir. Ispanak dendiğinde ilk akla gelen yemekler olmaktadır fakat ıspanak çok çeşitli tariflerde kullanılmaktadır. Bu tarifler sayesinde ıspanağı sevmeyen insanlar rahatlıkla tüketebilmektedir. Bu enfes tariflerden biride Ispanaklı Tart'dır.

Ispanaklı Tart Malzemeleri
 • 1 çay bardağı kadar yoğurt
 • 2 yemek kaşığı kadar soğuk süt
 • 1/2 çay kaşığı tuz
 • 150 gram tereyağı yada yumuşak kıvamda margarin
 • 3 su bardağı kadar un
 • 1 çay kaşığı kadar silme kabartma tozu
 • çay kaşığının ucu kadar şeker
Üst Malzemeleri
 • biraz beyaz peynir
 • 350 gram ıspanak yaprağı
 • 1/2 çay kaşığı kadar çörek otu
 • 1/2 çay kaşığı kadar susam
 • 1/2 çay kaşığı kadar karabiber
 • 1 çay kaşığı kadar kırmızı toz biber
 • 1/2 çay kaşığı kadar kekik
Üzerine Sürmek İçin
 • 1 adet yumurta sarısı 
Ispanaklı TartIspanaklı Tart Yapılışı

Öncelikle ıspanak yaprağı iyice yıkanır ve suyu süzülür kurulanır. Yaprakları ince ince kesilir. Derin bir tencerenin içerisine ince ince kesilmiş ıspanak yaprakları koyularak 2-3 dakika boyunca kavrulur. Çok fazla kavrulmaması gerekmektedir. Ispanaklı tart için tencerede ıspanaklar kavrulurken içerisine susam, karabiber, kırmızı toz biber, kekik ve çörek otu eklenir ve karıştırılır. Kavrulduktan sonra ıspanaklar soğumaya bırakılır. 

Ispanaklı tart için kavrulmuş ıspanaklar soğuması için bir kenara bırakıldığında başka derin bir kap alınır ve kabın içerisine un, kabartma tozu ve tuz koyulur. Yumuşak kıvamdaki tereyağı da ilave edilir ve çok yumuşak olmayan bir hamur hazırlanır. Ispanaklı tart için hazırlanan bu hamur streç filme sarılıp dolaba koyularak en az yarım saat kadar dinlendirilir. Tart kalıbı alınır ve margarin ile iyice yağlanır. Yağlandıktan sonra soğuması için buzdolabına koyulur. Daha sonra dinlendirilen tart hamuru ve tart kalıbı dolaptan çıkarılarak hamur ikiye bölünür ve bir parçası kalıbın içerisine dökülür ve merdane ile kalıba yayılır. Yayılan hamurun üzerine çatal batırılır. Hamurun üzerine soğumuş ıspanakların suyu sıkılarak koyulur. Ispanakların üzerine de istenilen kadar peynir ufalanır yada rendelenir. 

Daha sonra hamurun diğer parçası da tart kalıbı boyutunda merdane yardımıyla açılır ve hazırlanmış hamur ve malzemelerin üzerine kapak gibi örtülür. Altta kalan hamurun tart kalıbındaki kenarları ile kenarlar kapatılır ve üzerine yumurta sarısı sürülür. Fırın 170 dereceye ayarlanır ve ısınmış fırına hazırlanan ıspanaklı tart koyulur 15 dakika boyunca pişirilir. 15 dakika sonrasında fırın derecesi 160 dereceye düşürülür. 20 dakika kadar pişirilir. Pişerken hamurun altı sık sık kontrol edilmelidir, kontrollü pişirilmelidir. Pişirildikten sonra üzerine bir bez örtülüp soğumaya bırakılmalı ve soğuduktan sonra servis edilmelidir. Afiyet olsun.
]]>
El Açması Ispanaklı Börek https://www.ispanaklikek.gen.tr/el-acmasi-ispanakli-borek.html Thu, 29 Nov 2018 17:46:11 +0000 El açması ıspanaklı börek evde tek başınıza hazırlayabileceğiniz leziz atıştırmalıklar arasında ilk sırada yer alıyor. Her ne kadar el açması olduğu için zorlanacağınızı düşünseniz de bu tarifi rahatlıkla hazırlay El açması ıspanaklı börek evde tek başınıza hazırlayabileceğiniz leziz atıştırmalıklar arasında ilk sırada yer alıyor. Her ne kadar el açması olduğu için zorlanacağınızı düşünseniz de bu tarifi rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Ailenize misafirlerinize çay saatinde sunabileceğiniz oldukça lezzetli ve besleyici bir yiyecek türü olması bakımından tercih edebileceğiniz bu tarif sayesinde çocuklarınıza da daha sağlıklı yiyecekler sunabilirsiniz. Bu bakımdan evde mutlaka bir kez bu tarifi denemelisiniz.

El Açması Ispanaklı Börek Malzemeleri

Hamur için malzemeler;
 • 2 su bardağı ılık su
 • 6 su bardağı un
 • 1 tatlı kaşığı kuru maya
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
Yufkaların arasına sürmek için malzeme;
 • 1,5 su bardağı sıvı yağ
İç harcı için malzemeler;
 • 250 gram kıyma
 • 2 adet orta boy kuru soğan
 • 800 gram ıspanak
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı pul biber
Üzeri için malzemeler
 • 1 yumurta
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
El Açması Ispanaklı BörekEl Açması Ispanaklı Börek Hazırlanışı

İlk olarak iç harcımızı hazırlıyoruz. Ispanakları bol su içerisinde bekleterek iyice yıkadıktan sonra suyunu süzüyoruz. Bu işlemi daha çabuk yapabilmek için marul kurutucu cihazda kullanabiliriz. Daha sonra süzülen ıspanakları incecik olacak şekilde doğruyoruz. Bir tavaya kıymayı alıp kavurduktan sonra soğuması için bekletip ıspanakları da içine alıyoruz. Daha sonra incecik doğradığımız soğanları da iç harcımıza ekleyip son olarak baharatları da ekleyerek biraz kavuruyoruz ve soğuması için kenara alıyoruz. Böylelikle el açması ıspanaklı börek için iç harcımız hazır hale geliyor. Ancak harcınız kokmasın istiyorsanız baharatları iç harcınızı kullanacağınız zaman ekleyebileceğinizi de aklınızda bulundurabilirsiniz.

İç harcımız da hazır hale gelince böreğimizin hamurunu hazırlıyoruz. Yoğurma kabına kuru mayayı alıp içerisine ılık suyu ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Tuzu ekledikten sonra unu yavaş yavaş ekleyerek ele yapışmayan bir hamur elde edinceye dek yoğurma işlemine devam ediyoruz. Hamurun mayalanmasını beklemeden 20 hamur bezesine bölüp bezeleri unlanmış bir tepsiye alıyoruz ve üzerini bir bezle örtüyoruz. El açması ıspanaklı börek için hazırlamış olduğumuz bezeleri biraz mayasını alınca unladığımız tezgahta açmaya başlıyoruz. 

İlk bezemizi incecik açtıktan sonra iyice yağladığımız tepsiye yerleştiriyoruz. Yufkaların arasına sürmek için hazırladığımız yağdan bir yemek kaşığı alıp fırça yardımı ile tüm yufkaya incecik yaydıktan sonra iç harcımızdan yufka üzerine yayıyoruz. Tüm malzemelere aynı işlemi uygulayıp tepsiyi doldurduktan sonra son iki yufka katına iç harç dökmüyoruz ve böreğimizi büyük baklava dilimleri şeklinde kesiyoruz. El açması ıspanaklı börek için ayırdığımız malzemelerden üstüne sürmek için olan yumurta, sıvı yağ ve yoğurdu bir kasede iyice çırpıp yine bir fırça yardımı ile böreğin üzerine sürüp önceden 5 dakika kadar ısıtmış olduğumuz 180 derecelik fırında üzeri kızarana kadar pişiriyoruz. Piştikten sonra ılık olarak servis ediyoruz.

Afiyet Olsun...
]]>
Ispanaklı Kol Böreği https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-kol-boregi.html Fri, 30 Nov 2018 16:33:32 +0000 Ispanaklı Kol Böreği, Türk mutfağının en vazgeçilmez çeşitlerinden olan börekler, hamur işinin ilk sırada gelen lezzetiyle sofraya koyulduğunda lezzeti ve ağırlığıyla çoğu zaman ana yemekleri bile geride bıraka
Ispanaklı Kol Böreği, Türk mutfağının en vazgeçilmez çeşitlerinden olan börekler, hamur işinin ilk sırada gelen lezzetiyle sofraya koyulduğunda lezzeti ve ağırlığıyla çoğu zaman ana yemekleri bile geride bırakabilir ve bütün beğenileri üzerinde toplayabilir. Bir çok çeşit yapılabilen börekler hangi çeşitte olursa olsun bayan oturmalarının ve çay saatlerinin demirbaşları arasında her zaman yer alır. İster el açması, ister hazır yufkadan yapılan börekler ile sizde harikalar yaratılabilir ve muhteşem lezzetiyle damaklarınızı şenlendirebilirsiniz. Bu kadar böreklerin lezzetinden bahsetmişken böreklerin en harikası olan ıspanaklı kol böreği tarifini sizlerle paylaştım. Gelecek olan konuklarınız için ne yapacağım diye düşündüğünüzde ilk aklınıza gelecek tariflerden biri olacak olan ıspanaklı kol böreği, çıtır çıtır lezzetiyle herkesi kendine hayran bırakacak. Çok hafif ve bir o kadar faydası olan ıspanak ve hamurun lezzetinin buluştuğu bu tarifi hazırlamaya başlayalım. Kolay gelsin.

Ispanaklı kol böreği malzemeler:
Hamuru için:
 • 1 su bardağı ılık su
 • 1 tatlı kaşığı tuz 
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • 1 çay bardağı yoğurt 
 • 1 çay bardağı sıvı yağ 
 • Yarım çay bardağı sirke 
 • Alabildiğince un
İç harcı için: 
 • 1 bağ ıspanak 
 • 200 gram beyaz peynir 
 • 1 adet kuru soğan 
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ 
 • 1 tatlı kaşığı tuz 
 • 1 tatlı kaşığı toz biber
Üzeri için: 
 • 2 adet yumurta sarısı 
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağı 
 • Susam ya da çörek otu
Ispanaklı Kol BöreğiIspanaklı kol böreği tarifinin yapılışı:
Öncelikle geniş bir yoğurma kabının içerisine un hariç bütün hamur malzemelerini alın ve unu azar azar ilave ederek hamurunuzu ele yapışmayacak bir kıvama gelene kadar yoğurduktan sonra hamurun üzerini temiz bir bez ile kapatın ve yaklaşık 1 saat kadar dinlenmeye bırakın. Bu arada ıspanakları ayıklayıp bol su ile yıkayın ve bir parmak kalınlığında olacak şekilde doğrayın. Daha sonra soğanları da soyup ince ince doğradıktan sonra doğradığınız ıspanak ve soğanları bir kaşık sıvı yağ ilave ettiğiniz tavanın içerisinde çok hafif bir şekilde kavurun. Soğuduktan sonra tavanın içerisine tuzunu, baharatını ve ovaladığınız beyaz peyniri ilave edip karıştırın. 

Dinlendirdiğiniz hamuru portakal büyüklüğünde bezelere ayırın ve her bir bezeyi mutfak tezgahının üzerinde açarken yapışmaması için ara ara un serperek hazır yufka büyüklüğünde olacak şekilde açın. Açtığınız yufkayı ortadan ikiye kesin ve yarım ay şeklindeki yufkanızın baş kısmına hazırladığınız iç harcı boydan boya yaydıktan sonra yufkayı rulo şeklinde sararak yuvarlayın ve önceden yağladığınız yuvarlak bir fırın tepsisinin içerisine rulo şeklindeki yufkayı tepsinin ortasından başlayarak kendi etrafında daire olacak biçiminde sarın. Yufkanın diğer yarısı ve bütün bezeler için de aynı işlemi uyguladıktan sonra bir kasenin içerisine yumurta sarısını ve sıvı yağı çırpın ve fırça yardımıyla böreğin üzerine bolca sürün. Son olarak üzerine susam ve çörek otu da serpin ve önceden ısıttığınız 180 derecelik fırının orta rafına sürerek böreğin üzeri iyice kızarana kadar pişirin. Pişen ıspanaklı kol böreğini yaklaşık yarım saat kadar dinlendirdikten sonra dilimleyerek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Ispanaklı Tuzlu Kek https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-tuzlu-kek.html Fri, 30 Nov 2018 17:54:31 +0000 Ispanaklı tuzlu kek, Türk mutfağında çayların yanında mutlaka tatlı yada tuzlu yiyecekler ikram edilir. Aniden gelen misafire bile hemen bir pasta hazırlanır. Hiç olmazsa bile hemen bir kek çırpılır. Genelde kek deyince de akl Ispanaklı tuzlu kek, Türk mutfağında çayların yanında mutlaka tatlı yada tuzlu yiyecekler ikram edilir. Aniden gelen misafire bile hemen bir pasta hazırlanır. Hiç olmazsa bile hemen bir kek çırpılır. Genelde kek deyince de aklımıza tatlı gelir. Ancak keki tuzlu olarak yapanlar da var. Peynirli yada patatesli kek yapanlar da mevcut. Ve bence tuzlu kek de oldukça lezzetli. Bugün de ben sizlere kimsenin çok yapmayı tercih etmediği ama tadı mükemmel olan ıspanaklı kek tarifi vereceğim. Şimdiden kolay gelsin.

Ispanaklı tuzlu kek için gerekli olan malzemeler 
 • 3 adet yumurta 
 • 1 su bardağı sıvıyağ 
 • 1 su bardağı süt
 • 1 su bardağı ıspanak
 • Yarım su bardağı kaşar peynir 
 • 1 su bardağı beyaz peynir 
 • Yarım demet dereotu
 • 2,5 su bardağı un
 • 1 paket kabartma tozu 
 • Tuz
Ispanaklı Tuzlu KekIspanaklı tuzlu kek için ilk olarak ıspanak yapraklarını çok büyük olmayacak şekilde 1 su bardağı çıkacak kadar doğrayın. Beyaz peynir ile kaşar peyniri de küçük küpler halinde doğrayın. En son olarak da dereotunu ince ince doğrayın. 
Kek için klasik olarak yumurtayı bu defa sade olacak şekilde iyice çırpın. Çırpdıktan sonra sıvıyağ ve sütü ekleyin. Daha sonra doğradığınız tğm malzemeleri karıştırma kabına ekleyin ve karıştırın. En son olarak ununu, kabartma tozunu ve tuzunu ekleyip tamamen karıştırın. Yalnız unu yavaş yavaş ekleyin ki birden katı olmasın. Karışımı hazırladıktan sonra pişireceğiniz kabın içerisini yağ ile yağladıktan sonra önceden ısıtılmış fırında 180 derecede yarım saat kadar pişirin. 
Afiyet olsun. 
]]>
Ispanaklı Tepsi Böreği https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-tepsi-boregi.html Sat, 01 Dec 2018 14:49:24 +0000 Ispanaklı Tepsi Böreği: Ispanak yaprağı etli koyu parlak yeşil bir yıllık otsu bitkidir. Ispanak içeriğinde bulunan bol miktarda vitaminler, mineraller sayesinde vücudumuzu birçok hastalıktan korumaya yardımcı olmaktadır. Ispanaklı Tepsi Böreği: Ispanak yaprağı etli koyu parlak yeşil bir yıllık otsu bitkidir. Ispanak içeriğinde bulunan bol miktarda vitaminler, mineraller sayesinde vücudumuzu birçok hastalıktan korumaya yardımcı olmaktadır. Ispanak sindirim sistemi üzerinde etkisi sayesinde zayıflamayı kolaylaştıran sebzedir. İçerdiği bol miktarda A vitamini sayesinde kan hücrelerinin yenilenmesini sağlar ve kemik sağlığını korur. Ispanak bol vitamini ve lezzeti ile her evin sofralarını ıspanak yemekleri, ıspanaklı börek çeşitleri ile süslemekte ve sevilerek tüketilmektedir. Size şimdi annemin davetlerde yaptığı ve sevilerek tüketilen tepsi böreğinin tarifini vereceğim.

Ispanaklı tepsi böreği malzemeleri:

 • 4 adet yufka.
 • 150 gr yarım yağlı peynir.
 • 500 gr organik ıspanak.
 • 2 adet orta boy soğan.
 • 3 adet yumurta.
 • 1 su bardağı süt.
 • Yarım su bardağı zeytinyağı.
 • 1 yemek kaşığı çörek otu.
 • Yeterince tuz ve karabiber.

Ispanaklı Tepsi Böreği

Ispanaklı tepsi böreği yapılışı:

Ispanağı bol su ile iyice yıkayın ve doğrayın. Soğanları ince, ince doğrayın tavaya koyup üzerine bir kaşık zeytinyağını ekleyin. Soğanlar hafif pembe olana dek kavurun ve üzerine ıspanakları ekleyin ve ıspanaklar sönene dek karıştırın. Kavrulan ıspanağa tuzu, karabiberi ilave edin ocağı söndürün. Sote edilen ıspanağa peyniri ufalayın ve ekleyin. Diğer bir yerde çukur bir kaba 3 adet yumurtayı kırın ve çırpın sütü ve kalan zeytin yağını da ekleyip çırpma aleti ile iyice çırpın.

Fırını 180 dereceye ayarlayıp ısınması için yakın. Fırın tepsisini hafif yağlayın ve yufkanın bir tanesini kenarları dışa gelecek şekilde yayın. Üzerine sütlü yumurtalı karışımdan bir miktar alıp üzerine yayın ve üzerine ikinci yufkayı yayın. Yine harçtan alıp ikinci yufkayı da ıslayın ve üzerine ıspanak harcını dökün yufkanın her yanına yayın. Üçüncü yufkayı yayın ve yine sütlü karışımla ıslatın, ve son olarak dördüncü yufkayı tepsiye serin kenarlarında artan yufkayı kesip alın. Kalan harcı tepsinin son yufkasının üzerine dökün yayın ve üzerine çörek otunu serpiştirin.

Önceden 180 derecede ısıtılan fırına tepsiyi koyup 25-30 dakika üzeri kızarana dek pişirin. Fırında tepsiyi alıp börek ılındığında servis yapın.

Afiyet olsun.

]]>
Ispanaklı Yaş Pasta https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-yas-pasta.html Sun, 02 Dec 2018 13:54:37 +0000 Ispanaklı yaş pasta, sebzegillerden biri olan ıspanak; ülkemizde hasatı oldukça fazla bir bitkidir. İçerdiği yüksek demir ve protein sayesinde vücudumuza da çok faydası vardır. Gerek çorbasıyla, gerek pilavı, böreği, g Ispanaklı yaş pasta, sebzegillerden biri olan ıspanak; ülkemizde hasatı oldukça fazla bir bitkidir. İçerdiği yüksek demir ve protein sayesinde vücudumuza da çok faydası vardır. Gerek çorbasıyla, gerek pilavı, böreği, gerekse tatlı türü gıdalarda sofralarımızda yer almaktadır. Fakat çocuklarımızın geneli bir çok sebze gibi ıspanağa da pek sıcak bakmamaktadırlar. Oysa ki özellikle gelişme çağındaki çocukların bol bol tüketmesi gereken önemli sebzelerden biridir. İşte belki de tam bu amaçla ıspanak artık tatlı türlerine de seçenek olarak girmeye başlamış olabilir diye düşünüyorum. Nitekim kendi çocuklarımda dahil hiçbir çocuk yediği tatlıda ıspanak olduğunu anlaması çok zordur. Ispanak yeşil rengi sayesinde, bulunduğu tatlıyı sanki antep fıstıklıymış gibi bir özellik katmaktadır. Bu yüzden ıspanak yemeyen çocuklara hatta eşlerimize bile bu şekilde ıspanak yemelerini sağlamış olursunuz.

Favori tatlılarımdan biri olan ıspanaklı yaş pasta, bir sebzenin en çok yakıştığı ve pastanın hakkını verdiğini düşündüğüm tatlı türüdür. Hem hafif, hem kolay, hem de faydalı. Lezzeti kadar görünümü de oldukça şık olan ıspanaklı yaş pasta; albenisi yüksek ve tam ölçülerle yapıldığı sürece kendini yedirebilen bir pastadır. Bu pastada ıspanağın taze olması çok önemlidir. Kart olan ıspanaklar pastanın rengini koyulaştıracaktır. Diğer önemli konu ise, ıspanağın pastayı yapmaya başlamadan önce haşlayıp püre haline getirilmesidir. Bekleyen ıspanak püresi yine kararmaya neden olacaktır. İster buharda, ister tavada haşlayabilirsiniz (kendi suyuyla). Yerken kesinlikle ıspanak tadı veya kokusu almayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Ispanaklı yaş pasta tarifi için gerekli malzemeler:
 • 4 yumurta
 • 5 kahve fincanı toz şeker
 • 1 su bardağı ıspanak püresi
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 paket vanilya
 • 1 paket kabartma tozu
Kreması için malzemeler:
 • 3 su bardağı süt 
 • 2 silme yemek kaşığı un
 • 2 tatlı kaşığı nişasta 
 • 7 yemek kaşığı toz şeker 
 • 1 paket vanilya 
 • 1 yemek kaşığı tereyağı 
Üzeri için:
 • 1 su bardağı süt
 • 1 paket krem şanti
 • süslemek için kek parçaları veya damla çikolata
Ispanaklı Yaş PastaIspanaklı Yaş Pasta Yapılışı:

Öncelikle kekimiz için yumurta ve şekeri köpürene kadar çırpıyoruz. Daha sonra önceden hazırlanmış ıspanak püresiniz ve sıvı yağımızı ekleyip  kaşıkla karıştıralım. Elediğimiz unu ve kabartma tozu ile vanilyayı da içine katıp 1-2 dakika daha çırpıp yağladığımız kalıbımıza kek karışımını dökelim. Önceden ısıtılmış fırında 170°' de pişmeye bırakalım. Kek pişerken kremamızı yapmaya koyulalım. Tereyağı ve vanilya haricinde tün krema malzemelerini tenceremize koyup ocağa alalım. Koyulaşana kadar karıştırarak orta ateşte pişirelim. Krema haline gelince yağ ve vanilyayı ekleyip ocaktan alalım. Bu arada kekimizi kontrol edelim. Piştiğinden emin olmak için kürdan batırma yöntemi ile kontrol edebilirsiniz. Kekimizi soğumaya bırakalım. Kremamızı iyice özdeşmesi için dilerseniz blendırdan geçirebilirsiniz. Üzeri için kremşantiyi sütle çırpıp buzdolabına koyalım. Kekimiz soğuduktan sonra bıçak veya ip yardımı ile ortadan ikiye bölelim. Eğer pastanızın üzerini kek parçaları ile süsleyecekseniz kestiğiniz kekin ortasından bi miktar alıp ayırın. Kekinizin ortasına yeterli miktarda kremayı sürelim ve 2.katı ile üzerini kapatalım. Ardından buz dolabına koyduğunuz kremşanti ile pastamızın üstünü kaplayalım. Daha sonra ister damla çikolata ile, isterseniz ayırdığınız kekin parçaları ile pastanızı süsleyip son dokunuşları yapabilirsiniz. Yaklaşık 4 saat buzdolabında bekledikten sonra servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun..
]]>
Ispanaklı Kek Kaç Kalori https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-kek-kac-kalori.html Sun, 02 Dec 2018 22:52:30 +0000 Ispanaklı kek kaç kalori, ıspanaklı kek sağlık açısından faydalı olan hamur işleri arasında ilk sıralar da yer alır. İçerisinde ihtiva eden ıspanak çok faydalı bir sebzedir. D vitamini bakımından çok zengin olan ve Ispanaklı kek kaç kalori, ıspanaklı kek sağlık açısından faydalı olan hamur işleri arasında ilk sıralar da yer alır. İçerisinde ihtiva eden ıspanak çok faydalı bir sebzedir. D vitamini bakımından çok zengin olan ve yeşil yaprakları olan ıspanak besin kaynağı açısından iyi bir kaynak olmaktadır. Kış mevsiminde çok tercih edilen ıspanak sağlık yönünden kişilere pek çok fayda sunmaktadır. Özellikle çiğ olarak tüketildiği zaman daha faydalı olan bu sebze tatlılarda, yemeklere veya hamur işlerinde rahatlıkla kullanılabilir. İçerisinde yüksek oranda lif bulunduğu için lif ihtiyacınızı karşılayabilecek niteliktedir. 

Genelde uzmanlar tarafından çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Çiğ olarak yenilen ıspanak C,D,A vitaminleri ve mineralleri açıya çıkarmaktadır. Çok fazla pişirilmesi halinde faydasını yitirebilir ve sağlıklı olmayabilir. Kilo sorunu yaşan kişiler içinde özellikle diyet menüsünde ıspanağa yer verilebilir. Hatta pek çok diyet listesinde ıspanak çorbası ya da yemeği verilmiştir. Böylesine faydalı olan ıspanak sebzesinin kalorisi de pişirilme tekniğine göre farklılık gösterebilir. Ispanaklı kekin kalorisine baktığımız da yaklaşık 1 porsiyon ıspanaklı kek 610 kalori olmaktadır. 200 gram olarak belirlenen bu porsiyon 8 kişilik olmaktadır burada kişi başına düşen kalori ise 76 olmaktadır. Bu da bir kişi için oldukça fazla bir kalori oranı değildir. Ancak aşırıya kaçılmadan ıspanaklı kek tüketilmesi kişiler kilo sorununa yol açmaz. Lakin çok fazla tüketilmesi halinde kilo yapabilir.

Ispanaklı Kek Kaç Kalori

Ispanaklı Kek Besin Değeri

 • Karbonhidrat 80,8
 • Protein (g) 9,7
 • Lif 32
 • Yağ (g) 32

Glütensiz Ispanaklı Kek Tarifi

 • 500 gr ıspanak
 • 1 paket vanilya
 • 1 paket kabartma tozu
 • 3 tane yumurta
 • 1,5 su bardağı esmer şeker
 • 1 çay bardağı ceviz içi
 • 2,5 su bardağı glütensiz un
 • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi
 • 1/5 su bardağı sıvıyağı (yeterli gelmez ise sıvıyağın oranını arttırabilirsiniz veya süt kullanabilirsiniz)

Tarif

Glütensiz ıspanaklı keki hazırlamak için ilk olarak ıspanaklı bir güzel temizleyin ve yapraklarını bir tencerenin içerinse alıp üzerine sıcak su ilavesi yapıp. Orta harlı ateşin üzerinde ıspanakları yumuşayana kadar pişirin ve yumuşadıktan sonra ise kevgirin içerisine alın. Soğuduktan sonra ise avucunuzun içerisine alın ve suyunu sıkın. Bu aşamada ıspanakIarın suyunun iyi sıkılmış olması gerekiyor. Ispanakları bir rondonun veya robotun içerisine alıp püre kıvamına getirin. Diğer taraftan yumurtalar ile şekeri köpüklü kıvam alana dek çırpın ve içerisine püre kıvamına gelmiş olan ıspanakları ilave edip karıştırmaya devam edin. Diğer kanlan malzemeleri de karıştırma kabına alın ve mikser ile kek kıvamına gelene dek çırpın. Kek kalıbının içerisini sıvıyağ ile yağlayın ve üzerine hazırlanmış olan kek karışımı döküp yayın. 185 derecelik fırına kek harcını gönderin ve yarım saat kadar pişirin. Fırından çıktıktan sonra dilimleyip üzerine Hindistan cevizi serpiştirip sunum yapın.

]]>
Ispanaklı Islak Kek https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-islak-kek.html Mon, 03 Dec 2018 17:50:48 +0000 Ispanaklı Islak Kek değişik tatlar denemek isteyen kişiler için ideal bir kek olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça leziz olmakla beraber misafirlerinize çay ya da kahve yanında ikram edebileceğiniz kadar güzel bir tarif olması se Ispanaklı Islak Kek değişik tatlar denemek isteyen kişiler için ideal bir kek olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça leziz olmakla beraber misafirlerinize çay ya da kahve yanında ikram edebileceğiniz kadar güzel bir tarif olması sebebi ile de mutlaka tarifleriniz arasında yer vermeniz gereken kekler arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Üstelik ıslak kekler arasında hafif olması ile beraber kremalı olarak da yapılabilmesi sebebi ile de kek seçimlerinizi bu tariften yana kullanmanız faydanıza olacaktır.

Ispanaklı Islak Kek Malzemeleri
 • 4 yumurta
 • 1,5 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı toz fındık
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
 • 1 limon
 • 1/2 çay bardağı soda
 • 1 su bardağı ıspanak püresi
 • 2 su bardağı un
Islatmak için:
 • Gazoz
Krema için:
 • 2 su bardağı süt
 • 2 çorba kaşığı labne peyniri
 • 2 çorba kaşığı un
 • 1 çay bardağı toz şeker
 • 1 yumurtanın sarısı
 • Yeşil fıstık tozu
Ispanaklı Islak Kek Yapılışı:

İlk olarak karıştırma kabımızın içerisine 4 adet yumurtayı kırıp üzerine 1,5 su bardağı toz şekeri ekleyerek iyice çırpıyoruz. Daha sonra üzerine ıspanak püresi ekleyerek tekrar karıştırıyoruz. Daha sonra 1 su bardağı toz fındık ile yarım çay bardağı sodayı ekleyerek karıştırmaya devam ediyoruz. Sonra da 1 paket vanilya, 1 paket kabartma tozu ve 2 su bardağı unu ekleyip iyice çırpıyoruz. Son olarak üzerine 1 limonun kabuğunu rendeleyerek limonun suyunu da iyice sıkarak tekrar iyice karıştırıyoruz ve kek hamurunu iyice yağladığımız yuvarlak kek kalıbına döküyoruz. Sonra da önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında yaklaşık 20 dakika kadar pişiriyoruz.

Ispanaklı Islak Kek
Kekimiz pişerken bir yandan da kremayı hazırlıyoruz. Bunun için 2 su bardağı sütü bir kaba alıyoruz. İçine 2 çorba kaşığı un, 1 çay bardağı toz şeker, yumurta sarısını ekleyip karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. İyice krema kıvamını tutturduktan sonra ocaktan alarak içerisine 2 yemek kaşığı labne peynirini ekliyoruz ve karıştırıp soğuması için bekletiyoruz.

Pişen keki fırından çıkartıp birkaç yerine kürdan batırarak gazozu üzerine eşit şekilde döküyoruz. Kek gazozu çektikten sonra hazırladığımız ve soğuyan kremayı da kekin üzerine yayıyoruz. Daha sonra da üzerine yeşil fıstık tozu serpiştirerek dilimleyip servis ediyoruz.
]]>
Oktay Usta Ispanaklı Kek https://www.ispanaklikek.gen.tr/oktay-usta-ispanakli-kek.html Tue, 04 Dec 2018 14:32:58 +0000 Oktay Usta Ispanaklı Kek ilk yediğinizde antep fıstıklı pastaya benzediğini görebilirsiniz. Özellikle Oktay Ustanın tarifleri arasında yer alan ve daha güzel bir ıspanaklı kek yapabilme olanağı sunması bakımından bu tarifi de Oktay Usta Ispanaklı Kek ilk yediğinizde antep fıstıklı pastaya benzediğini görebilirsiniz. Özellikle Oktay Ustanın tarifleri arasında yer alan ve daha güzel bir ıspanaklı kek yapabilme olanağı sunması bakımından bu tarifi defterinize almanız faydanıza olacaktır. Rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bu kek sayesinde eve gelen misafirlerinize ve çocuklarınıza oldukça güzel bir kek sunabilirsiniz.


Oktay Usta Ispanaklı Kek Malzemeleri
 • 3 yumurta
 • 1,5 su bardağı şeker
 • 1 su bardağı (15 yaprak) ıspanak
 • 1/2 su bardağı un
 • 1 paket vanilya
 • 1 paket kabartma tozu
 • Krem şanti (paketteki tarife göre yapabilirsiniz)
Oktay Usta Ispanaklı Kek Yapılışı

İlk olarak ıspanakları hazırlıyoruz. Ispanakları 3 yemek kaşığı suda haşlayarak daha sonra blenderden geçirerek püre haline getirebilirsiniz. Bu işlemden sonra ilk olarak yumurta ve şekeri iyice çırparak köpürüp beyazlamasını sağlıyoruz. Daha sonra bu karışıma ıspanakları, kabartma tozunu, vanilyayı, sıvı yağı ve son olarak da unu ekleyerek karıştırıyoruz. Kek kıvamını bulunca yağladığımız kek kalıbına döküyoruz ve önceden ısıtılmış 175 derecelik fırında pişirmeye başlıyoruz. Piştikten sonra çıkarıp soğuması için bırakıyoruz. 

Oktay Usta Ispanaklı Kek
Krem şanti yapımı ve kullanımı isteğe bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Krem şanti paketi üzerinde yazan tarife göre krem şantinizi hazırlayarak kekiniz üzerine soğuduktan sonra dökerek iyice kıvam alması için dolapta bekletiyoruz. Yarım saat sonra dolaptan çıkarıp dilimleyerek servis edebilirsiniz.
]]>
Ispanaklı Kek Nasıl Yapılır https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-kek-nasil-yapilir.html Wed, 05 Dec 2018 00:29:10 +0000 Ispanaklı kek nasıl yapılır, çimen yeşili görüntüsü ile görenin iştahını kabartan, çok lezzetli ve değişik bir kek tarifidir. Çay saatleriniz de ve kabul günlerinizde hazırlayarak, konuklarınıza hoş sunumlar yapabilirsin Ispanaklı kek nasıl yapılır, çimen yeşili görüntüsü ile görenin iştahını kabartan, çok lezzetli ve değişik bir kek tarifidir. Çay saatleriniz de ve kabul günlerinizde hazırlayarak, konuklarınıza hoş sunumlar yapabilirsiniz. Kolay gelsin...

Ispanaklı kek malzemeler:
 • 250 gram ıspanak
 •  3 adet yumurta
 • Yarım su bardağı sıvı yağ
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 paket kabartma tozu 
 • 1 paket vanilya
 • Aldığı kadar un
Üzeri için:
 • 1 su bardağı süt
 • 1 paket krem şanti
Ispanaklı kek hazırlanışı:

İlk olarak ıspanakları güzelce yıkayıp ayıkladıktan sonra, kaynar suyun içine atıp bir iki dakika beklettikten sonra çıkartarak süzgecin üzerine alıp, suyunu atmasını sağlıyoruz. Ardından robottan geçirip, püre haline getiriyoruz.

Ispanaklı Kek Nasıl Yapılır
Kek karıştırma kabının içine yumurtaları kırıp üzerine şekeri ilave ediyoruz. Mikser veya çırpma teli ile kar haline gelinceye kadar çırpıyoruz. Üzerine sıvı yağı ve ıspanağı katıp bir miktar daha karıştırıyoruz. Daha sonra vanilyayı ve yavaş yavaş unu ekliyoruz. Akışkan bildiğimiz kek hamuru kıvamında bir hamur elde ediyoruz. Daha sonra yağlanıp unlanmış fırın tepsisine boşaltıyoruz. Fırın tepsisini ileri geri hareket ettirip, kek hamurunun tepsinin her tarafına eşit miktarda dağılmasını sağlıyoruz. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında yaklaşık olarak 15 dakika pişiriyoruz. Fırından çıkardıktan sonra, kekin kenarlarındaki kıtır kıtır olan kısımları, bir bıçak yardımı ile alıyoruz. Küçük bir kase kadar kırıntı yeterli olacaktır. 
Krem şantiyi üzerindeki tarife göre bir bardak süt ile hazırlıyoruz. Daha sonra soğumuş olan ıspanaklı kekin üzerine düzgün bir şekilde sürüyoruz. Kenara ayırdığımız kırıntıları, üzerine serpiştiriyoruz. Hazır hale gelen ıspanaklı kekinizi, 1 saat kadar dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz. Afiyet olsun...
]]>
Ispanaklı Krep https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-krep.html Wed, 05 Dec 2018 01:34:29 +0000 Ispanaklı krep, özellikle kahvaltı menülerinde kullanılan sebzeli bir hamur işidir. Ispanaktan gelen vitaminlerle şifalı bir kahvaltılık, ya da atıştırmalıktır. Oldukça pratik bir yapılışı olan bu hamur işi çocuklar Ispanaklı krep, özellikle kahvaltı menülerinde kullanılan sebzeli bir hamur işidir. Ispanaktan gelen vitaminlerle şifalı bir kahvaltılık, ya da atıştırmalıktır. Oldukça pratik bir yapılışı olan bu hamur işi çocuklar içinde besin değeri yüksek bir öğün seçeneğidir. Misafir menülerine de dâhil edilebilinecek harika bir hamur içidir. Beş çayları yanına da yapılabilir veya başlı başına bir öğün olarak da tüketilebilir.  

Krep için gerekli malzemeler:

 • 2 Su Bardağı Un
 • 2 Adet Yumurta
 • 2 Su Bardağı Süt
 • 2 Çay Kaşığı Tuz

İçi İçin Gerekli Malzemeler:

 • 1 kg Ispanak
 • 2 Yemek Kaşığı Tereyağı
 • 1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
 • Tuz, Karabiber, Pul Biber
Hazırlanışı:

Ispanaklı krepin yapılışına iç malzemelerin hazırlanışından başlanmalıdır, çünkü iç malzemenin soğuması gerekmektedir. İçi hazırlamaya sirkeli suda beklemiş olan ıspanakları yıkayıp, doğramakla başlayabilirsiniz. Orta harlı ocağa tencereyi koyalım ve içerisine tereyağını ilave edelim. Tencerenin içerisine il olarak doğranmış ıspanakları koyalım. Tencere içerisine salçayı, tuzu, karabiberi ve pul biberi de ilave edip, kavuralım. Tencere içerisindeki ıspanakların piştiklerini anlamanın en pratik yolu, ıspanakların sap kısımlarına kaşık yardımı ile bastırmak olacaktır. Eğer ıspanakların sap kısımları hafif bir baskı ile eziliyorsa iç pişmiş ve soğumaya bırakma zamanı gelmiş demektir.

Ispanaklı Krep

Krep hamurunun hazırlanışına derin bir çırpma kabının içerisine yumurtaları kırmakla başlayabiliriz. Kabın içerisine unu, tuzu, sütü ekleyip, bir çırpıcı yardımı ile kıvam alana kadar çırpalım.

Krep hamurunu pişirmek için, krep tavasını ocağa koyalım. Orta harlı ocakta tavayı ısıttıktan sonra, tavanın dibine bir çay kaşığı sıvı yağ akıtalım ve bir kepçe krep hamurunu tavaya dökelim. Hamuru iyice tava içerisine yayıp, alt kısmını pişirelim. Bir spatula yardımı ile krepi çevirelim. Diğer tarafı da pişen krep hazır olmuştur. Aynı işlemi hamurun tamamı bitene kadar tekrarlayalım.

Kreplerin içini hazırlamış olduğumuz iç malzeme ile dolduralım ve rulo yapalım. Servise hazır olan ıspanaklı kreplerimiz tamamlanmıştır. Dilerseniz kreplerinizi üzerlerine tereyağı sürüp, kaşar peyniri rendesi ekleyip 250 derecede ısıtılmış fırında pişirebilirsiniz.  

Afiyet olsun.

]]>
Sevimli Kek https://www.ispanaklikek.gen.tr/sevimli-kek.html Wed, 05 Dec 2018 18:35:30 +0000 Sevimli Kek özellikle çocuklar için hazırlayabileceğiniz kup kekler arasında değerlendirilebiliyor. Çocukların severek yediği bu kekleri dilerseniz misafirlerinize de rahatlıkla sunabilirsiniz. Genellikle iki renk olarak hazırlanab Sevimli Kek özellikle çocuklar için hazırlayabileceğiniz kup kekler arasında değerlendirilebiliyor. Çocukların severek yediği bu kekleri dilerseniz misafirlerinize de rahatlıkla sunabilirsiniz. Genellikle iki renk olarak hazırlanabilmesinin yanı sıra dilendiği takdirde meyve özleri kullanılarak farklı renklerde de yapılabildiğini görebilirsiniz. Bu bakımdan da mutlaka bu tarifi elinizin altında bulundurmalısınız. Şu anda kullanacağımız tarif sade ve kakaolu kek karışımından elde edilen bir kek yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Sevimli Kek Malzemeleri
 • 2 yumurta 
 • 1 çay bardağı şeker
 • 1 çay bardağı süt
 • 1 çay bardağı eritilmiş margarin
 • 1 çorba kaşığı kakao
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
 • 1,5 su bardağı un
Sevimli Kek Yapılışı:

Öncelikle yumurta ve şekeri beyazlayıp köpürene dek çırpılır. Daha sonra kakao hariç tüm malzemeleri ekleyerek kek kıvamı alana dek karıştırıyoruz. Kıvamını alan kek harcımızı ikiye bölüyoruz ve bunlardan birine kakao ekleyerek biri sade biri kakaolu kek harcı elde ediyoruz. Daha sonra küçük kek kalıplarının içerisine biraz sade biraz da kakaolu kek harcından koyuyoruz ve tepsiye bu kalıpları diziyoruz. Sonra da önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında 25 dakika kadar pişiriyoruz. Soğuk olarak sevimli kek parçalarını servis ediyoruz.
]]>
Çikolatalı Kek https://www.ispanaklikek.gen.tr/cikolatali-kek.html Thu, 06 Dec 2018 14:08:22 +0000 Çikolatalı keke hem çocuklar hem de misafirler bayılacak.Çikolatalı Kek Malzemeleri:1,5 su bardağı un1 su bardağı toz şeker4 kaşık tereyağı4 paket bitte Çikolatalı keke hem çocuklar hem de misafirler bayılacak.

Çikolatalı Kek Malzemeleri:

 • 1,5 su bardağı un
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 4 kaşık tereyağı
 • 4 paket bitter çikolata
 • 2 adet yumurta
 • 1 çay bardağı sıvı krema

Çikolatalı Kek Hazırlanışı:

Çikolatalı kek yapımına ilk önce çikolataları eriterek başlayın. Çikolataları eritmek için uygun bir tencereye su koyarak kaynatın. Bir kasenin içerisine 2 paket bitter çikolata ve oda sıcaklığında beklemiş tereyağını alarak  kaynamış suyun içine oturtun. Tereyağı ve çikolataları karıştırarak suyun buharında erimesini sağlayın.

Eriyen yağ ve çikolataların üzerine toz şeker ve 1 su bardağı su ilave ederek iyice karıştırın. şeker iyice eridikten sonra harcı buhardan alın. İyice karışan harcın içine 2 adet yumurta ekleyerek karıştırmaya devam edin. Daha sonra unu eleyerek yavaş yavaş harcın içine ekleyerek bütün harcı iyice karıştırın.

Çikolatalı Kek

Çikolatalı kekin hazırlanma aşamasını tamamladıktan sonra kelepçeli kek kalıbının dibini düzgünce yağlayarak hazırlanan harcı kalıba dökün. Keki pişirmek için fırını 190 derecede ısıtın ve keki fırına alın. Çikolatalı keki yaklaşık yarım saat pişirin. Pişen çikolatalı keki fırından alarak soğumaya bırakın. Kekin soğumasını beklerken kekin üzeri için krema hazırlamaya başlayın. 2 paket bitter çikolatayı elinizle bir kaseye ufalayın ve üzerine 1 çay bardağı sıvı krema ekleyin. kremalı çikolatayı benmari usulü eritin. Erittiğiniz çikolatalı kremayı soğumaya bıraktığınız kekin üzerine kaşık yardımı ile dökün. Çikolatalı keki 1 saat kadar buzdolabında bekletin ve daha sonra servis edin. 

Afiyet olsun.

]]>
Kirazlı Kek https://www.ispanaklikek.gen.tr/kirazli-kek.html Fri, 07 Dec 2018 08:23:48 +0000 Kirazlı kek için malzemeler 5 adet yumurta2 su bardağı toz şeker2 su bardağı un1 paket kabartma tozu1 paket vanilya1 çay kaşığı tarçınYarım su barda Kirazlı kek için malzemeler

 • 5 adet yumurta
 • 2 su bardağı toz şeker
 • 2 su bardağı un
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • Yarım su bardağı sıvı yağ
 • Yarım su bardağı su
 • 1 su bardağı kiraz ( çekirdekleri çıkartılmış )
 • 160 gr beyaz çikolata
 • 1 su bardağı yoğurt

Kirazlı kek yapımı

Kirazlı kek hamuruna başlamadan önce çikolatayı eritmeye başlayalım. 160 gr çikolatayı 1 su bardağı sıcak su ile eritelim. Erittiğimiz beyaz çikolatayı daha sonra kirazlı kek hamuruna koymak için soğumaya bırakalım. Derin bir kaba 5 adet yumurta ve 2 su bardağı toz şekeri ilave edelim. Köpük oluncaya kadar mikserle ile 5 dakika çırpalım. Daha sonra yarım su bardağı sıvı yağ, yarım su bardağı su, 1 su bardağı yoğurt ve erittiğimiz çikolatayı ilave edip mikser ile muhallebi kıvamına gelene kadar çırpalım.Kirazlı Kek En son olarak 2 su bardağı un, 1 paket kabartma tozu, 1 paket vanilya ve 1 çay kaşığı tarçını elekten geçirerek hamura ilave edelim. Mikser ile yaklaşık 6-7 dakika boyunca çırpmaya devam edelim. Yağladığımız fırın tepsisine kirazlı kek hamurumuzu dökelim ve üstüne çekirdekleri çıkartılmış olan kirazdan eşit miktarda koyalım. Fırının ayarını 180 dereceye getirelim ve 10 dakika boyunca ısınmasını bekleyelim. Fırın ısındıktan sonra kirazlı kek hamurunu fırına koyalım ve ilk 10 dakika boyunca fırının kapağını açmayalım. Eğer açarsanız hamur kabarmaz ve söner. Yaklaşık 40 dakika boyunca pişmesini bekleyin. Bir kürdan yardımıyla pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer kürdan temiz çıkıyorsa kirazlı kek pişmiş demektir. Fırından çıkarın ve üzerine pudra şekerini süzgeçten geçirerek eşit bir şeklide dökün. Kirazlı kek hazır. Soğuk servis ediniz. 

Afiyet olsun.

]]>
Vişneli Kek https://www.ispanaklikek.gen.tr/visneli-kek.html Fri, 07 Dec 2018 08:43:59 +0000 Vişneli Kek İçin Malzemeler1.5 su bardağı toz şeker3 adet yumurta3 su bardağı un1 paket kabartma tozu1 paket vanilya1 su bardağı vişne ( çekirdekleri çıkartılmış ) Vişneli Kek İçin Malzemeler
 • 1.5 su bardağı toz şeker
 • 3 adet yumurta
 • 3 su bardağı un
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
 • 1 su bardağı vişne ( çekirdekleri çıkartılmış )
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 1 su bardağı yoğurt
Vişneli Kek Yapımı

Derin bir kaba 3 adet yumurta ve 1.5 su bardağı toz şeker ilave edip köpük oluncaya kadar mikserle 5 dakika çırpın. 1 su bardağı yoğurt ve 1 su bardağı sıvı yağ ilave ederek karıştırmaya devam edin. 3 su bardağı un, 1 paket kabartma tozu ve 1 paket vanilyayı elekten geçirerek karışıma ilave edin. Mikserle çırpın. Yağlanmış olan kek kalıbına hamurun yarısını dökün ve diğer yarısına 1 su bardağı çekirdekleri çıkartılmış olan vişneleri ilave ederek tahta kaşıkla karıştırarak kek kalıbının üzerine dökün. Vişneli KekFırının ayarını 180 dereceye getirin ve 10 dakika ısınmasını bekleyin. Fırın ısındıktan sonra kek kalıbını fırına koyun ve ilk 10 dakika boyunca asla fırının kapağını açmayın. Eğer açarsanız vişneli kek hamuru söner ve kabarmaz. Yaklaşık olarak 35 dakika pişirin. Vişneli kek piştikten sonra fırından çıkartın ve soğumaya bırakın. Vişneli kek hazır. Soğuk servis edin. Afiyet olsun.
]]>
Peynir Soslu Kek https://www.ispanaklikek.gen.tr/peynir-soslu-kek.html Sat, 08 Dec 2018 03:19:37 +0000 Peynir Soslu Kek değişik tatlar arayanlar için oldukça lezzetli bir kek olarak karşımıza çıkıyor. Yapımı çok kolay olmasa da yediğiniz zaman uğraştığınıza değeceğini görebileceğiniz bu keki hem çocuklarınıza hem de m Peynir Soslu Kek değişik tatlar arayanlar için oldukça lezzetli bir kek olarak karşımıza çıkıyor. Yapımı çok kolay olmasa da yediğiniz zaman uğraştığınıza değeceğini görebileceğiniz bu keki hem çocuklarınıza hem de misafirlerinize rahatlıkla sunabilirsiniz. Ev yapımı kekler içerisinde diğerlerine nazaran daha farklı bir tat bulabileceğiniz bu tarifi mutlaka tarif defterinize eklemeniz faydanıza olacaktır.

Peynir Soslu Kek Malzemeleri
 • 3 yumurta
 • 1 çay bardağı pudra şekeri
 • 1,5 çay bardağı Hindistan cevizi
 • 1 çay bardağı fındık
 • 1 paket vanilya
 • 1 paket kabartma tozu
 • 4 çorba kaşığı kakao
 • 1 su bardağı mısır nişastası
 • 1 su bardağı un
 • 4 çorba kaşığı eritilmiş tereyağı
Peynir sosu için
 • 4 çorba kaşığı labne peyniri
 • 1 paket vanilya
 • 3 çorba kaşığı pudra şekeri
Peynir Soslu Kek Yapılışı: 

İlk olarak derin bir kapta yumurtaları çırpıyoruz. Daha sonra üzerine pudra şekeri ekleyerek çırpmaya devam ediyoruz. Sonra eritilmiş tereyağı, ince çekilmiş fındık, un, kakao, mısır nişastası, 1 paket vanilya ve kabartma tozunu ekleyerek iyice karıştırıyoruz. Kek kıvamını elde ettikten sonra yağladığımız kek kalıbına kek hamurunu dökerek önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında 15 dakika pişiriyoruz. Piştikten sonra soğuması için bekletip kek kalıbından çıkartıyoruz ve dilimleyerek servis tabaklarına alıyoruz. Sonra da peynir sosunu hazırlıyoruz.

Peynir sosunu hazırlamak için öncelikle peyniri bir karıştırma kabına alıyoruz. Bu peynire 3 çorba kaşığı pudra şekeri ve 1 paket vanilyayı ekleyerek iyice karıştırıyoruz. Daha sonra dilerseniz servis tabağındaki kekin üzerine dilerseniz yanına koyup çilekle de süsleyerek servis edebilirsiniz.
]]>
Pankek Sarma https://www.ispanaklikek.gen.tr/pankek-sarma.html Sat, 08 Dec 2018 10:34:25 +0000 Pankek Sarma özellikle çocukların severek tüketebilecekleri tatlar arasında yer alıyor. Aynı zamanda eve gelen misafirlerinize de sunabileceğiniz bu atıştırmalık waffle ve benzeri yiyeceklerden hoşlananlar için vazgeçilmez bir t Pankek Sarma özellikle çocukların severek tüketebilecekleri tatlar arasında yer alıyor. Aynı zamanda eve gelen misafirlerinize de sunabileceğiniz bu atıştırmalık waffle ve benzeri yiyeceklerden hoşlananlar için vazgeçilmez bir tat olarak değerlendirilebiliyor. Bu yüzden de mutlaka denemeniz ve tatmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

Pankek Sarma Malzemeleri
 • 2 adet yumurta
 • 1 çay bardağı süt
 • 1 çay bardağı toz şeker
 • 1 çay bardağı sıvı yağ 
 • 1 paket vanilya
 • 1/2 paket kabartma tozu
 • Alabildiği kadar un
 • 1 kase vişne marmelatı
Pankek Sarma Yapılışı

Bu yiyeceği hazırlamaya pankek hamurunu hazırlayarak başlıyoruz. Bunun için ilk olarak yumurta ve şekeri iyice çırpıyoruz. Daha sonra içerisine yağ ve süt ekleyerek çırpmaya devam ediyoruz. Son olarak vanilya, un ve kabartma tozunu ekleyerek çok da koyu olmayan kıvamlı bir karışım elde ediyoruz. Daha sonra krep tavasını hafif yağlayıp ocağa koyarak ısıtıyoruz. Krep hamurundan alırken kepçe kullanmanız daha uygun olacaktır. Böylece çok kalın olmayan ve dağılmayan bir krep hazırlayabilirsiniz. Her iki tarafını da iyice pişirdikten sonra tüm hamura aynı işlemi uyguluyoruz. 

Tüm krepler hazır olduktan sora sıra süsleme kısmına geliyor. İç malzemesi olarak vişne marmelatını verdik, ancak dilerseniz içerisine çeşitli meyve marmelatları da kullanabilirsiniz. Özellikle kahvaltılık olarak hazırlayacaksanız peynir de nefis bir tercih olacaktır. İç malzemenizi koyduktan sonra krepi dürüm gibi sararak servis tabağına alın. Tüm krepleri aynı ya da farklı iç malzemeleri ile sararak servis edebilirsiniz.
]]>
Güllü Kaymaklı Kek https://www.ispanaklikek.gen.tr/gullu-kaymakli-kek.html Sat, 08 Dec 2018 17:31:23 +0000 Güllü Kaymaklı Kek özellikle çocukların severek yiyebileceği kekler arasında yer alıyor. Klasik keklerden sıkıldıysanız ve hem çocuklarınız için hem de misafirleriniz için değişik atıştırmalıklar hazırlamak istiyorsan Güllü Kaymaklı Kek özellikle çocukların severek yiyebileceği kekler arasında yer alıyor. Klasik keklerden sıkıldıysanız ve hem çocuklarınız için hem de misafirleriniz için değişik atıştırmalıklar hazırlamak istiyorsanız lezzetli bir alternatif olan bu tarifi deneyebilirsiniz. Özellikle çeşit çeşit kurabiye ve kek gibi yiyecekler hazırlamak istediğinizde mutlaka servis etmeniz gereken yiyeceklerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Güllü Kaymaklı Kek Malzemeleri
 • 3 yumurta
 • 1 çay bardağı su
 • 1 su bardağı şeker
 • 2 su bardağı un
 • 1 yemek kaşığı margarin
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 çay kaşığı vanilya
 • 1 su bardağı sıvı süt kaymağı
 • 1/2 su bardağı ince dövülmüş fındık
 • 2 çorba kaşığı hindistan cevizi
Güllü Kaymaklı Kek Yapılışı:

ilk olarak tüm kek tariflerinde olduğu gibi şeker ve yumurtaları iyice köpürene dek çırpıyoruz.Şeker eridikten sonra içerisine su kaymak ve margarini ekleyerek karıştırmaya devam ediyoruz. Kaymak karışımın içerisinde çözüldükten sonra içine un, kabartma tozu ve vanilyayı ekleyerek kıvama gelene dek çırpmaya devam ediyoruz. Kıvam aldıktan sonra üstüne fındık parçaları ve Hindistan cevizini ekleyerek iyice karıştırıyoruz. Sonra da tabanını yağladığınız yuvarlak kek kalıbına kek hamurunu alıp önceden ısıtılmış olan 175 derecelik fırında iyice kabarana dek pişirmeye devam edin. Piştikten sonra soğumasını bekleyip dilimleyin ve servis edin.
]]>
Turuncu Kek https://www.ispanaklikek.gen.tr/turuncu-kek.html Sun, 09 Dec 2018 07:25:54 +0000 Turuncu Kek hem görüntü itibariyle hem de tat itibariyle özellikle çocukların keyifle yiyebilecekleri tatlar arasında yer alıyor. Bu bakımdan da çocuklarınız için lezzetli atıştırmalıklar hazırlamak istediğiniz zaman mutlaka Turuncu Kek hem görüntü itibariyle hem de tat itibariyle özellikle çocukların keyifle yiyebilecekleri tatlar arasında yer alıyor. Bu bakımdan da çocuklarınız için lezzetli atıştırmalıklar hazırlamak istediğiniz zaman mutlaka bu tarifi denemeniz gerekir. Böylelikle marketlerden alabileceğiniz abur cuburlardan daha sağlıklı ve lezzetli yiyecekler tüketmelerini de sağlayabilirsiniz.

Turuncu Kek Malzemeleri
 • 3 yumurta
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 2 su bardağı havuç rendesi
 • 1 su bardağı şeker
 • 1 su bardağı süt
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
 • Alabildiği kadar un
Üstü için:
 • 2 paket krem şanti
 • 2 su bardağı süt
Turuncu Kek Yapılışı:

Öncelikle havuçları rendeleyip bir tavaya alıyoruz. Üzerine de sadece havuçları geçecek kadar su ekleyerek haşlamaya başlıyoruz. Havuçlar haşlanırken kekin üzeri için gereken krem şantiyi hazırlayarak buzdolabına kaldırıyoruz. 2 paket krem şanti ve 2 su bardağı sütü bir kaba alarak iyice çırpıyoruz. Krem kıvamı alana dek çırptığımız krem şantiyi dolaba kaldırıyoruz.

Haşlanmış olan havuçları ocaktan alıp blender ya da rondo yardımı ile kıvamlı bir hale getiriyoruz. Daha sonra başka bir kapta yumurta ve şekeri şeker iyice eriyene ve beyazlaşana dek çırpıyoruz. Daha sonra bu karışıma blenderden geçirdiğimiz havuçları ekliyoruz. Biraz çırptıktan sonra içerisine sıvı yağ, süt, vanilya ve kabartma tozunu da ekleyerek iyice çırpmaya devam ediyoruz.

Kekimize unu azar azar dökerek kek kıvamını alana dek karıştırmaya ve un eklemeye devam ediyoruz. Kıvam aldıktan sonra yağladığımız ve üzerine un serpiştirdiğimiz kek kalıbına hamuru döküyoruz. Önceden ısıtılmış fırında kekimizi kürdan ile kontrol ederek pişirmeye devam ediyoruz. Kek piştikten sonra soğuması için biraz bekletiyoruz ve kalıptan çıkartıyoruz. 

Kekimiz tamamen soğuduktan sonra dolaptaki krem şanti ile süslemeye başlayacağız. soğumadan krem şantiyi dökerseniz krem şanti eriyecektir. Bu sebeple de mutlaka her iki malzemenin de soğumuş olmasına dikkat edin. Krem şantiyi her tarafa eşit dağılacak biçimde sürdükten sonra biraz daha soğuk bir alanda bekleterek dilimleyip servis edebilirsiniz.
]]>
Ispanaklı Kek https://www.ispanaklikek.gen.tr/ispanakli-kek.html Sun, 09 Dec 2018 20:14:02 +0000 Malzemeler: 2 yumurta 1.5 su bardağı toz şeker 2 su bardağı un 1 paket kabartmatozu 1 paket vanilya yarım su bardağı sıvı yağ 200 gr ıspanak ( Malzemeler: 
2 yumurta 
1.5 su bardağı toz şeker 
2 su bardağı un 
1 paket kabartmatozu 
1 paket vanilya 
yarım su bardağı sıvı yağ 
200 gr ıspanak ( püre halinde yarım su bardağı) 
Üzerine: 
1 paket krem şanti 
1 su bardağı soğuk süt 

Yapılışı: 
Ispanakları yıka ve doğra. Tavada suyunu salana kadar kavur. Püre haline getirmek için rondodan geçir. Yada derin bir kabın içinde mikserle püre haline gelesiye kadar çırp. 
1 paket krem şantiyi süt ile hazırla ve kek olasıya kadar buzdolabında beklet. 
Yumurta ve şekeri iyice çırp.(4-5 dakika kadar) 
Sonra içine yağ, vanilya, kabartma tozu, ıspanak püresi ve unu ekleyip karıştır. 
Yağlanmış ve tabanına yağlı kağıt konmuş tepsiye dök. 
Ispanaklı Kek
Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 40 dakika pişir. ( pişip pişmediğini kürdan ile kontrol et) 
Kıyılarını kes. (yuvarlak, kare vs.) 
Kıyılarını robotta un şeklinde kıy. 
Hazırlanmış olan krem şantiyi kekin üzerine sür.(kekin soğuk olması gerekir) 
Un haline getirilmiş kek parçacıklarını üzerine serp. Kekin içinde ıspanak olduğunu anlamayacaksınız. 
]]>